Саопштења
22. 04. 2009.
Медији нису војни циљ
Удружење новинара Србије (УНС) и Синдикат новинара Србије (СНС) уочи десетогодишњице од убиства 16 медијских радника у НАТО бомбардовању РТС-а 1999. године позивају колеге да сутра у 13 сати, испред срушене зграде у Абердаревој, са нама на пет минута развију транспарент „Медији нису војни циљ/Media is no military target“, а затим се у 14.06 придруже помену који организују породице страдалих испред споменика „Зашто?“.
УНС и СНС сматрају да ни после десет година није утврђена потпуна одговорност за жртвовање радника РТС-а.
Никаквим аргументима не може се оправдати да, када је постало јасно да су и медији у бомбардовању Србије 1999. проглашени легитимним циљем, није учињено ништа да се радници РТС-а у Београду заштите и изместе из зграде.
Напротив, под претњом отказима наставили су да раде у згради медија са којом се лицитирало када ће бити гађана.
УНС сматра да на сва питања породица жртава власти треба званично да одговоре и учине све да њихова, свакако најупорнија, потрага за истином и правдом буде завршена.
УНС и СНС истичу да ни после десет година није покренуто питање одговорности НАТО-а за бомбардовање медија, иако медијска кућа, као цивилни објекат, не сме и не може бити „легитимни војни циљ“.
УНС и СНС су се 10. априла ове године обратили председнику Међународне федерације новинара (IFJ) Џиму Бумели са иницијативом да се 23. април установи као Дан сећања на све новинаре и медијске раднике страдале у медијима који су били војни циљ и да се тога дана уз поруку „Медији нису војни циљ“ свет подсети на имена, радна места и године убијених радника РТС-а.
УНС и СНС су се обратили на више од 70 адреса чланица Међународне федерације новинара и затражили да 23. априла подсете колеге и јавност у својим земљама на 16 убијених радника РТС-а и солидарно пренесу поруку „Медији нису војни циљ“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.