Новинари на суду - статистика
12. 03. 2018.
Ревизија за мање од 5 одсто „штампарки“ и „ауторки“
„Врховни касациони суд (ВКС) је за две године, у периоду од 1. јануара 2016. до 31. децембра 2017. године, формирао 47 предмета у вези са испитивањем пресуда у области јавног информисања, од чега је 34 решено“, речено је УНС-у у Врховном касационом суду.
С обзиром на то да је у истом периоду пред Вишим судом у Београду пресудом решено 966 предмета по тужбама против новинара и медија (тзв. „штампарке“), право на ревизију пред ВКС искористи мање од 5 одсто парничних странака.
„Ревизија је одбијена у 9 предмета, одбачена у 20 предмета, преиначујућа одлука донета је у два предмета, у једном предмету одбачен је захтев за заштиту законитости, док су два решена на други начин“, наводи се у одговору који је Удружење новинара Србије (УНС) добило од ВКС-а.
„Пред ВКС-ом је из овог периода остало нерешено 13 предмета, од којих су два из 2016. године“, навели су у ВКС-у.
Приближно иста статистика је и у споровима који се воде због повреде Закона о ауторским и сродним правима (тзв. „ауторке“).
У одговору који је УНС добио од ВКС-а наводи се да је у периоду од 1. јануара 2016. до 31. децембра 2017. године у ВКС примљено 25 предмета из области повреде ауторских права, од којих је 16 решено. У истом периоду пред Вишим судом у Београду првостепено је решено 602 предмета из ове области.
Ревизија је у предметима из области повреде ауторских права одбијена у 3 предмета, преиначујућа одлука донета је у једном предмету, у 8 предмета ревизија је одбачена, док су четири предмета решена на други начин.
„Пред ВКС-ом је из овог периода остало нерешено 9 предмета, од којих су два из 2016. године“, навели су у ВКС-у.
Иначе, ревизија представља ограничено право парничних странака на ванредни правни лек и може се изјавити само против правоснажних пресуда донетих у другом степену. О захтевима за ревизију одлучује Врховни касациони суд у Београду.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.