Насловна  |  Новинари на суду  |  Извештаји са суђења  |  Првостепени суд: Пензионисани полицајац Драгић Филиповић угрозио сигурност новинара Владимира Митрића
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Извештаји са суђења

19. 11. 2024.

Аутор: К. Ковач Настасић Извор: УНС

Првостепени суд: Пензионисани полицајац Драгић Филиповић угрозио сигурност новинара Владимира Митрића

Основни суд у Лозници на главном претресу одржаном 4. новембра у поновљеном поступку бившег полицајца Драгића Филиповића прогласио је кривим за кривично дело угрожавање сигурности новинара „Вечерњих новости“ из овог града Владимира Митрића.

Филиповић је за угрожавање сигурности осуђен на годину дана затвора, условно шест месеци.  Суд је у предмету који је водила судија Дубравка Тодоровић наложио и меру забране приласка и комуникације Филиповића са Владимиром Митрићем у трајању од три године.

Ово је првостепена, неправоснажна пресуда на коју право жалбе имају јавни тужилац и Драгић Филиповић.

Подсетимо, фебруара прошле године Основни суд у Лозници првостепено је осудио Филиповића за угрожавање сигурности на осам месеци затвора, условно две године, а за увреду са 40 хиљада динара. Суд је и тада наложио меру забране приласка Филиповића Владимиру Митрићу на 100 метара, у трајању од најдуже три године.

Виши суд у Шапцу накнадно је укинуо пресуду у делу одлуке о кривичном делу угрожавање сигурности и предмет вратио Основном суду у Лозници на поновно одлучивање, док је део одлуке о увреди постао правоснажан.  

Драгића Филиповића је Основно јавно тужилаштво (ОЈТ) Лозница раније, по службеној дужности, оптужило за угрожавање сигирности из члана 138 став 3 кривичног законика у вези са ставом 1, док је тужбу за увреду против њега Митрић поднео приватно. Суд је објединио предмете и од почетка водио један поступак.

У поновљеном поступку пред Основним судом, ОЈТ је прецизирао оптужни акт и дело квалификовао као угрожавање сигурности из члана 138 став 1.

Кривични законик - Угрожавање сигурности

Члан 138

(1) Ко угрози сигурност неког лица претњом да ће напасти на живот или тело тог лица или њему блиског лица, казниће се новчаном казном или затвором до једне године.

(2) Ко дело из става 1. овог члана учини према више лица или ако је дело изазвало узнемиреност грађана или друге тешке последице,
казниће се затвором од три месеца до три године.

(3) Ко дело из става 1. овог члана учини према председнику Републике, народном посланику, председнику Владе, члановима Владе, судији Уставног суда, судији, јавном тужиоцу и заменику јавног тужиоца, адвокату, полицијском службенику и лицу које обавља послове од јавног значаја у области информисања у вези са пословима које обавља, казниће се затвором од шест месеци до пет година.

„Оптужени је упућивањем речи 'поново ће га онај пребити сигурно знам' и то два пута угрозио сигурност оштећеног претњом да ће напасти на живот и тело оштећеног. Оптужени је кривична дела извршио у урачунљивом стању, са умишљајем, при чему је био свестан да је његово дело забрањено и хтео је његово извршење“, навео је суд у пресуди.

Како је објашњено у пресуди, ради утврђивања чињенице да ли речи „поново ће га онај пребити“ представљају речи којима се може остварити биће кривичног дела, суд је ценио да је „Митрић изјавио да су код њега те речи изазвале осећај страха, угрожености, посебно ценећи околности ранијег догађаја када је био жртва кривичног дела од стране полицијског службеника, а посебно имајући у виду да је и оптужени бивши полицијски службеник у пензији, те да је осетио страх како у угоститељском објекту, тако и за убудуће шта му се може десити на улици или на неком другом месту“.

„Код кривичног дела угрожавање сигурнoсти лична сигурност се схвата у субјективном смислу и довољна је да је претњом проузрокован  осећај личне несигурности. Суд је утврдио да је оштећеном Митрићу угрожена сигурност која је манифестована у његовом осећају несигурности и угрожености, односно страха за своје тело“, навео је суд.

Митрић: Важно да је утврђена кривица

Жалосно је, али све се враћа на почетак, на време кад је покушано моје убиство на кућном прагу, по повратку са задатка. Само је сада стање у лозничком суду и правосуђу красно у односу на 2005. годину и касније док сам се борио за правду. Ево суд је нашао везу из садашњости и прошлости. За сваку је то похвалу. Казна за мене није битна, јер ми је важна утврђена кривица и сјајно образложење судије Дубравке Тодоровић, где се све види и све је јасно“, рекао је Митрић за УНС.

Он истиче да је 2005. године лознички тужилац „уместо да се бави истрагом напада на мене рекао двојици полицајаца који су били код њега због тог предмета 'што није погинуо', мислећи на мене“.

„То никада није демантовао, мада је објављено и у земљи и у свету. Истовремено тадашњи министар је свом блиском сараднику тада Влади Божовићу, који ме је посетио рекао 'шта ћеш код тог издајника, непријатеља и шпијуна'. Не знам како сам све издржао, а ево најновији случај и опет актер полицајац, додуше бивши“, каже Митрић.

Владимир Митрић, новинар из Лознице, већ 18 година живи под полицијским обезбеђењем. Претучен је у сред дана у улазу у зграду у којој живи, 12. септембра 2005. године, након серије вербалних и претњи демолирањем аутомобила.

Прошле године у октобру, 17 година од напада, док је био у Драгињцу на новинарском задатку, у једном ресторану, полицајац у пензији Драгић Филиповић је почео да га вређа.

Након увреда полицајац му је тада рекао и „поново ће га онај пребити, сигурно знам“.

Митрић га је тужио за увреде, а ОЈТ га је оптужило и за угрожавање сигурности.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси