Вести
27. 11. 2019.
Дан РТВ: Додељене годишње и награда "Славуј Хаџић"
Поводом Дана Радио-телевизије Војводине и уједно обележавања 70 година Радија, запосленима, који су се истакли својим радом, данас су, у новосадском Студију "М", традиционално, додељене годишње награде. Овогодишњи лауреат угледног признања "Славуј Хаџић", које покрајински јавни сервис додељује за целокупан рад у области филмског, медијског и образовног рукописа и доприноса нашој култури, је професор Никола Секерић.
Том приликом, многобројним запосленима и пензионерима те медијске куће обратио се генерални директор РТВ др Миодраг Копривица, који им је честитао јубилеј и подсетио на то да се, 1949. године, почело са једном антеном, три микрофона, једном миксетом и два грамофона, а да смо, данас, један од два јавна медијска сервиса у Србији, те да имамо, у грађевинском смислу, завршену нову зграду.
"Стварањем услова за рад у новој згради, уз примену нових технологија и знања, имаћемо прилику да стварамо програм за грађане, који су нам је и направили, јер је она прављена од средстава грађана, из буџета. То ће бити прилика и да младим нараштајима оставимо добру основу за даљи рад и напредак", казао је Копривица, који је потом доделио годишње награде.
Овогодишњи добитници су:
1. Радојка Аксентијевић Нађ, извршни продуцент
2. Саша Армбрустер, главни медија асет менаџер
3. Саша Арсић, главни медија асет менаџер
4. Александра Бекић, пословни секретар
5. Мила Бенгин, руководилац Одељења набавке
6. Дејана Дорошки, уредник
7. Јован Драпшин, главни контролор дигиталне техничке контроле-техничко вођство
8. Вира Ђан, аутор емисије
9. Едит Екреш, аутор
10. Александар Грујић, помоћник главног и одговорног уредника медија
11. Јанко Хома, аутор емисије
12. Постхумно, награда је додељена Павелу Хрицу, уреднику
13. Душан Јанковић, калкулант
14. Владимир Карађиновић,главни камерман-дизајнер слике
15. Бојан Огњановац, главни камерман-дизајнер слике
16. Едит Лакнер, руководилац Службе играног и драмског РТВ програма
17. Ласло Линка, аутор
18. Лућиан Марина, аутор
19. Ласло Мезеи, главни контролор дигиталне техничке контроле-техничко вођство
20. Марта Муци Санто, помоћник главног и одговорног уредника медија
21. Станка Оташевић, руководилац Одсека писарнице и архиве
22. Лариса Поп Рајачић, вођа екипе декора
23. Мартин Пребуђила, одговорни уредник
24. Невена Радаковић, главни редитељ
25. Маја Сикимић, асистент режије
26. Злата Сливка, координатор органа РТВ
27. Јовица Тојагић, руководилац Службе филмског програма
28. Јармила Зима, аутор
Престижну награду "Славуј Хаџић", коју Радио-телевизија Војводине додељује за целокупан рад у области филмског, медијског и образовног рукописа и доприноса нашој култури, ове године добио је професор Никола Секерић, који није крио задовољство и радост због добијеног признања.
"Част ми је и задовољство што сам добио ову награду, посебно што сам једно време био Славујев асистент. Имао сам прилику да учим од њега, а касније и огромну привилегију да снимам емисију о њему (емисија "Моји школски дани"). У РТВ сам радио пре 19 година, али сам и даље присутан кроз моје раније и нове радове, а, пре свега, кроз моје студенте", истакао је Секерић.
Награда "Славуј Хаџић" додељена професору Николи Секерићу
Никола Секерић рођен је 23.марта 1957.године у Новом Саду. 1965. године добија од деде прву 8мм филмску камеру и преко кино секције ОШ "Ђорђе Натошевић" улази у свет филма.
Свој професионални сниматељски рад започео је на Телевизији Нови Сад као асистент старијим и професионално доказаним сниматељима наше куће попут Бранка Иватовића, Петра Латиновића, Славуја Хаџића и других. На Факултету драмских уметности у Београду дипломирао је 1989.године а ментор му је био професор Никола Мајдак.
Никола Секерић је током свог рада у ТВНС као сниматељ и редитељ урадио ретку и значајну серију "Волшебно обенђенлучен" посвећену Растку Петровићу, авангардном српском писцу и његовом књижевном делу. У оквиру "Антологије српског песништва" Никола Секерић и екипа ТВНС радили су емисију посвећену Александру Тишми, по сценарију проф. др Јована Делића, Небојше Глишића и Драгомира Зупанца.
Значајан је његов сниматељски рад као члана експедиције геолошких истраживача на Бајкал и Новосибирск (Русија и Србија) по позиву др Ивана Дулића (Нови Сад, Војводина). Сарадња на документарним репортажама са Ласлом Тотом - Колумбија, Перу, Боливија, Венеција, последњи дани комунизма у Источној Европи итд.
Рад Николе Секерића у филму "Сведок" Бранка Чворовића на Академији лепих уметности у Прагу 1994.године добио је највеће признање за најбољу камеру на Југословенском фестивалу документарног, играног, експерименталног и анимираног филма у Београду. Добитник је и Велике златне плакете Града Београда од стране жирија коме је председавао прослављени и култни редитељ Живко Николић. 2009. године добија исто признање за филм "Лајф", редитеља Антала Силарда.
Међу осталим значајним радовима Николе Секерића поменућемо филмове "Мирацле, Мирацле" (1992), "O apohairetismos tis alitheias (1995)", "Поглед с Ајфеловог торња (2005)" (2005), краткометражни "Зима" (2005), "Лајф" (2009), "Љубав, ожиљци" (201) и многи други.
Дечији филм "Филмски осмех" (2019) који је радила кино секција новосадских ученика из неколико основних школа и две средње школе обновљена је после 30 година, један од ментора је проф. Никола Секерић.
Никола Секерић је редовни професор на Академији уметности у Новом Саду, на Катедри за АВ медије, модул Камера. Такође је био гостујући професор на Факултету драмских умјетности на Цетињу.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.