Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Скупштина ефикаснија без преноса на РТС
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

09. 01. 2009.

Извор: Блиц

Скупштина ефикаснија без преноса на РТС

Директни преноси скупшти­нских седница на Другом програму РТС један су од разлога честе парламентарне блокаде и неефикасног рада посланика. И мада је гледаност ових преноса слаба, опозиција не жели да их се од­рекне, а владајуће странке се не усуђују да раскину политички договор који свима доноси само штету и јавни сервис претвара у политички багателну говорницу радикала.

- Скупштина би радила много боље да преноса нема, али је не би било јер би опозиција изашла и блокирала је - каже кратко за „Блиц“ директор РТС Александар Тијанић, одбијајући да даље објашњава овакав став који неминовно води закључку да је јавни сервис „на бранику“ парламента, што му, наравно, није у опису посла.

Телевизијски преноси скупштинских дебата, које странке користе као прилику да износе политичке ставове или нападају противнике, нису законска обавеза РТС. Ипак, менаџмент РТС није независно одлучио да преноси седнице Скупштине, а Бошко Ристић, посланик ДС у Скупштини и један од писаца новог скупштинског пословника, то овако објашњава:

- Није јавни сервис ту да би правио проблеме, него да информише. Одлука о прекиду преноса била би третирана као политичка и сви би рекли: „ево, ови из ДС притисли Тијанића“. То нико не би ценио као пословну одлуку независног РТС. Признајем да скупштински ТВ преноси подстичу понашање које личи на партијску трибину и један су од разлога неефикасног рада, али ми морамо да поштујемо вољу опозиције и да пронађемо неки баланс - каже Ристић за „Блиц“ и најављује да ће у новом пословнику постојати одредба којом ће се Скупштина обавезати да ће омогућити техничке услове да свака заинтересована телевизија може да преноси оно што жели из расправе.

Од независне и професионалне одлуке самих новинара да ли нешто треба пренети из Скупштине и у којој мери дели нас одлука политичке елите да допусти независно новинарство.

- Јавни сервис мора да има независно руководство које без политичких притисака мора да одреди шта је јавни интерес грађана, то свакако не може бити да се директно преноси свака Шешељева досетка на суду или вређања радикала за говорницом. И једно и друго су монета за политичку трговину и резултат политичких притисака - каже за „Блиц“ Раде Вељановски, професор на Факултету политичких наука и један од писаца медијских закона. Ниједна од земаља са дугом демократском традицијом у Европи нема директне скупштинске преносе, али омогућавају медијима да несметано преносе све за шта су сами заинтересовани. Чак се ни у земљама у региону, где влада појачано интересовање за скупштинска заседања, не преноси свака седница.

Антрфиле : Скупштину просечно прати 200.000 гледалаца

Према подацима агенције „АГБ Нилсен“, која се бави мерењем гледаности, у децембру је рејтинг скупштинских заседања био 2,8, што значи да је преносе просечно гледало 200.000 људи. Током целог децембра бар један минут расправе видело је 76 одсто грађана, то јест 5.350.000 људи, али су се у просеку задржавали јако кратко, па је укупно виђена само једна петина скупштинске расправе. Истраживања показују да су пензионери најчешћи гледаоци. Примера ради, мечеви српски тенисера имају двоцифрени рејтинг.

Т. Спаић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси