Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  РТС пет одсто о југу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

08. 05. 2019.

Извор: ФоНет

РТС пет одсто о југу

Радио телевизија Србије нема више улогу лидера вредности у друштву, а без те улоге национални сервис гради затворени политички систем у коме ни југ нема своје место, закључено је на градском форуму “Шта јужњаци добијају од РТС”.

Шта грађани југа Србије добијају за свој новац којим финансирају јавни сервис, тема је истраживања презентованог на градском форуму у Mедиа центру које је показало да је територија југа Србије заступљена са 5 одсто прилога на РТС.

Професор са нишког Филозофског факултета Зоран Јовановић и један од аутора истраживања наводи да је оваквим централизованим устројством програма РТС - југ духовно девастиран.

Ако изгубите један део, губите целину. Кога знате са југа Србије да је написао књигу, ког глумца знате, да ли се зна шта ради Симфонијски оркестар, упитао је Јовановић, алудирајући на програм РТС.

Могућност да се праве регионални информативни дневници Јовановић је одбацио, јер је то, како је оценио, нови вид изолације и затражио више о југу у националном програму.

Чланица Програмског савета РТС Јованка Тодоровић рекла је да није изненађена незадовољством грађана југа програмом РТС, али ће тај проблем бити ускоро решен, рекла је она.

На трагу смо решења. Требало би искористити предности дигитализације, рекла је Тодоровић. Истраживачица медија Јованка Матић објашњава да је РТС од оснивања био вертикално централизован, да никада тај проблем није решио, а да не негује принцип активног грађанства.

Програм политизације информативног програма увек је постојао, али сада је достигао драстичне размере, нагласила је Матић.

Отвореност јавног сервиса за нове форме програма, по речима Матић, могла би да донесе више југа на националном екрану. Она је одбацила евентуални строги концепт програмских регионалних квота.

Младен Јовановић из Националне коалиције за децентрализацијуи један од лидера иницијативе “Не дамо нишки аеродром” подсетио је на прошлогодишње протесте и оценио да о њима није извештавано на прави начин.

То су били грађански протести о којима се јавност на националном нивоу упознала тако што их је Вучић назвао тупавим протестима. Остатак Србије добио је погрешне информације да се Ниш бори против остатка државе, навео је Јовановић.

Јованка Матић је рекла да на РТС ни Београђани нису били обавештени о протестима у Београду последњих месеци.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси