Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Законом против медијских монопола
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

12. 12. 2008.

Извор: Данас

Законом против медијских монопола

Београд - Парламентарни Одбор за културу и информисање усвојио је на јучерашњој седници Предлог закона о буџету за наредну годину, којим ће Министарство културе добити више од седам милијарди динара.

У односу на 2008. средства намењена овом Министарству увећана су за око 800 милиона динара. Министар културе Небојша Брадић рекао је да, иако је увећање финансијских средстава релативно мало, веома је значајно, јер може да охрабри бројне иницијативе које долазе из културних установа, које су у овом тренутку у процесу реконструкција и трансформација, „али и да реши неке проблеме у вези са заштитом националних добара.

- Најважнија је подршка пројектима које Министарство жели да покрене у домену промоције српске културе у иностранству - указао је Брадић и додао да је такође важно да култура света буде присутна у Србији. Он је истакао да ће на тај начина пројекат „Србија у свету - свет у Србији“ добити могућност да се развије.

Брадић је нагласио да националне културне институције имају обавезу да много више буду присутне у култури Србије и срединама које немају техничке могућности за реализације својих програма, као и да ће за то добити додатна средства. Одбор за културу и информисање усвојио је и Предлог закона о потврђивању Европске конвенције о прекограничној телевизији, као и Конвенцију о заштити и унапређивању разноликости културног изражавања.На седници Одбора било је речи и о радној верзији закона о недозвољеном обједињавању и јавности власништва у медијима, која ће након што министар културе да сагласност, проћи јавну расправу. На том делу седнице, члановима Одбора придружили су се представници Савета Европе и ОЕБС-а у Србији, који учествују у изради овог закона.

Председник радне групе Раде Вељановски рекао је да основ за писање закона о медијској концентрацији члан 10 Конвенције о људским правима, али и други међународни документи. Према њговим речима, основни циљ закона је да спречи недозвољену медијску концентрацију, „што у једном демократском друштву може да омогући доминантан утицај одређених центара моћи“.

- Једна од важних ствари у закону је регистар, који ће обезбедити јавности да зна колико у Србији постоји медија и ко су њихови власници. Регистар ће бити обавезан, али извршење те обавезе неће имати за последицу гашење медија, већ ће бити употребљене одређене санкције и новчане казне против одговорних лица - објаснио је Вељановски. Он је додао да би у коначној верзији закона казне за његово непоштовање могле бити строже. Вељановски је указао да ће Агенција за привредни регистар тек после шест месеци од усвајања закона о медијској концентрацији моћи да направи базу података о броју медија у Србији и њиховим власницима.

Антрфиле : За слободан проток вести и идеја

Законом о медијској концентрацији уређују се мере спречавања недозвољеног обједињавања над јавним гласилима, мере обезбеђивања јавности власништва јавних гласила, начин надзора обједињености власништва јавних гласила и казне за непоштовање овог закона, ради спречавања остваривања владајућег или претежног утицаја на јавно мњење на основу власништа јавних гласила и омогућавања слободног протока и разноврсности информација, мисли и идеја, у интересу остваривања права свакога на слободу изражавања и права на примање и пружање информација, наводи се у Радној верзији закона о о недозвољеном обједињавању и јавности власништва у медијима.

Ј. Д.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси