Вести
07. 12. 2018.
Криви власници и уредници
За ширење лажних вести у сврху пропаганде искључиво кривим власнике, менаџмент и уреднике медија који праве труле компромисе зарад личних интереса, изјавила је ФоНету заменица главног и одговорног уредника недељника Време Јована Глигоријевић, која сматра да Србију одликује феномен лажних вести у којима нема ни трунке неистине.
Не знам како их другачије назвати него "не-вести", оценила је она и као пример за то поменула информацију од пре неколико месеци да су председник Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић у Председништву разговарали о важним питањима.
Волела бих да ми онај ко је пустио ту "не-вест" у медијски простор објасни шта је ту информација, поручила је Глигоријевић, у оквиру серијала Прес Екстра.
Она је новинарки Ивани Шањевић рекла да је мислила да председник и премијерка редовно одржавају састанке и да то не завређује ни да буде поменуто. Под маском вести, емитује се нешто што је потпуно испражњено од садржаја, а посебно садржаја који је у сфери интересовања јавности, предочила је Глигријевић.
Према њеном ставу, лажне вести апсолутно постоје и свако ко барата елементарним вештинама претраге на интернету врло лако може да утврди њихово постојање.
Лажне вести креирају сви, питање је само намере и циља који неко жели да постигне, рекла је она, дубоко уверена да су грађани, који су ширили лажну вест о метану у води, имали најбољу намеру да упозоре јавност.
Када је реч о политичким елитама, Глигоријевић указује да ширење лажних вести најчешће има за циљ ширење пропаганде.
"Лајт медији" имају за циљ да забаве публику, па свако мало прочитате да се неко разводи или да Меган Маркл носи близанце. То чак и није лажна вест, али кога брига, илустровала је Глигоријевић.
Она не верује да медији шире лажне вести због тиража, већ за све што не ваља на српској медијској сцени, укључујући и ширење лажних вести, криви власнике, менаџмент и уреднике медија.
Они праве труле компромисе, зарад личних интереса, да би били остављени на миру или да би њихови медији остваривали профит који не долази од продаје и читаности, објаснила је Глигоријевић.
Зато се грађани, како сматра, као конзументи информација и вести, удаљавају од медија и не перципирају их као нешто што служи њиховом интересу.
Новинарску професију не посматрају као професију оних који пазе да носиоци власти не раде ништа супротно јавном интересу и интересу грађана. Перципирају нас на врло лош,ружан начин и не могу да кажем да нису у праву у већини случајева, рекла је Глигоријевић.
Против лажних вести се треба борити истином и раскринкавањем, истакла је Глигоријевић, која осећа страховиту немоћ.
Осим објављивања истине, она не види други начин, осим да институције раде свој посао, а правосуђе процесура оне који објављују лажне вести.
Саветница за медије председника Србије Сузана Васиљевић је пре неки дан, чини ми се, рекла да држава предузима механизме за "рано уочавање лажних вести и њихово сузбијање", подсетила је Глигоријевић.
"Мени је, метафорички речено, мозак експлодирао и ја сам само, иако нисам верница, могла да се прекрстим", указала је Глигоријевић, која би "стварно волела да госпођа Васиљевић елаборира шта јој је рано откривање".
Ми можемо о лажним вестима да говоримо метафорички, каоканцеру у јавном говору, предочила је она, "али то рано откривање, па превенција и још да ми држава то ради, мене озбиљно плаши".
Поготово ми се чини, напоменула је Глигоријевић, да се радио домену интернета који апсолутно мора да остане слободан простор, иначе ћемо имати "путинизацију јавног простора у Србији".
Шта значи рано откривање, упитала је Глигоријевић, да ли ће они који креирају лажне вести бити праћени, а редакцијски састанци прислушкивани. Боље да је празна фраза, него да стварно ураде нешто по том питању, јер онда улазимо у домен кршења људских права.
Па, и ти људи које не сматрам колегама, имају људска права и не смеју се кршити, образложила је Глигоријевић.
Њу је недавно особа, присутна у јавном простору, оптужила да је прозивала за страначко запошљавање. Дубоко верујем да ме помешала са неким, али та лажна оптужба ме је пореметила, признала је Глигорјевић.
Како је рекла, слично је било и да оптужбама да, као Крагујевчанка, сакрива информације о Војно-техничком заводу у том граду , у којем је пре годину и нешто дана била стравична експлозија. Затекла сам се у Крагујевцу кад се то догодило, па сам написала репортерски текст. Останем збуњена, а понекад се заиста потресем, јер видим да ме особа помешала са неким, а не могу да је убедим да то нисам ја, нагласила је Глигоријевић.
Коментари (1)
Остави коментар07.12.
2018.
Ah...
A šta je dotična? Marsovac? Ili (takođe) urednik? I da li su "nenaši" urednici krivi zato što objavlju "ne-vesti" a "naši" za to isto nisu jer "naše" nisu "ne-vesti" nego kvazi "da-vesti". Tolike količine laži u borbi za njihove "istine" pretvorili su u farsu. No, oni smatraju da će medijska "pismenost" taj "problem" "rešiti" na "najbolji" način, u interesu "građana", "demokratije", "nezavisnosti", "sloboda"... To će tek biti pravi cirkus.
Одговори