Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  РТС емитује без дозволе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

08. 12. 2008.

Извор: Данас

РТС емитује без дозволе

Београд - Радио-телевизија Србије није добила сагласност од Републичке радиодифузне агенције да почне са емитовањем целодневног културно-уметничког програма преко дигиталног сигнала, сазнаје Данас.

Иако је према Стратегији развоја радиодифузије у Србији јавни сервис главни носилац дигитализације, РТС је кренуо са дигиталним емитовањем, а да при томе није обавестио РРА или упутио образложење, као што је потребно.Такође, нејасно је како је РТС успео да почне са емитовањем тог програма, с обзиром на то да у Србији тренутно не постоји план расподеле дигиталних фреквенција, а РРА и РАТЕЛ су поделили дозволе за аналогно емитовање. Највероватније је једну од својих аналогних фреквенција јавни сервис Србије употребио за емитовање дигиталног програма.

Међутим, генерални директор РТС-а Александар Тијанић указује за Данас да представници јавног сервиса Србије тренутно раде на припреми захтева који ће следећег месеца бити послат РРА како би она размотрила могућност да РТС-у обезбеди дозволу за трајно емитовање дигиталног програма.

- Надамо се да ће нам РРА изаћи у сусрет, јер тренутно имамо само привремену дозволу. Једини начин да покренемо процес дигитализације јесте да емитујемо целодневни програм на дигиталном сигналу. Србија нема законску регулативу о дигитализацији емитера, тако да РТС не може да чека да се усвоји стратегија преласка са аналогног на дигитално емитовање, као и осталих прописа - објашњава Тијанић.

Како наводи, јавни сервис Србије већ годину дана емитује експериментални програм на релацији Нови Сад - Београд, али само по неколико сати, „због чега смо одлучили да сада почнемо са емитовањем 24 часа дневно“. Према његовим речима, од културног канала који се емитује дигиталним путем, РТС нема зараду, јер не постоји маркетинг.

- Схватили смо да можемо да одржимо тај канал, а и према Стратегији развоја радиодифузије, РТС је једини обавезан носилац дигитализације у Србији - наглашава Александар Тијанић.

Подсетимо, РТС је у среду 26. новембра, поводом обележавања пола века Телевизије, почео са емитовањем целодневног дигиталног програма културе и уметности. РТС се определио да у дигиталном формату на свом првом тематском каналу емитује културне садржаје, а присутне су и домаће и стране документарне емисије, играни филмови и друге емисије културно-уметничког карактера, као и садржаји намењени најмлађима.

Горан Караџић, заменик председника РРА, каже за Данас да је план ове Агенције да РТС „једног дана“ почне са трајним емитовањем дигиталног програма, али да не зна колико ће трајати експериментално емитовање, јер је у току рад на изради стратегије преласка са аналогног на дигитално емитовање.

- Проблем је у томе што тренутно мали број грађана може да приушти дигитални сигнал - каже Караџић. Он додаје да је РРА одлучила да ускоро закаже састанак са Управним одбором РТС-а на коме ће разговарати о овом, али и другим питањима. У Стратегији развоја радиодифузије у Србији до 2013. наводи се да ће РРА стимулисати што бржи прелазак на дигитални начин емитовања програма.

„Иако је према Закону о радиодифузији јавни сервис једини у законској обавези да реализује планове преласка на нове дигиталне технологије, РРА ће се залагати да приступ експерименталним дигиталним каналима добију сви заинтересовани емитери“, наводи се у Стратегији.

Министарство за телекомуникације и информатичко друштво основало је међуресорску радну групу која тренутно ради на проналажењу решења за транзициони период преласка са аналогног на дигитално емитовање програма, с обзиром на то да су у Србији дозволе за национално емитовање програма издате до 2014, а за регионално и локално до 2015. године. То значи да Србија мора до 17. јуна 2015. да уведе дигитално емитовање програма.

У радној групи за израду стратегије учествују осим овог министарства и представници Ратела, Министарства културе и Републичке радиодифузне агенције.Министарство за телекомуникације и информатичко друштво задужено је за регулативу, Рател за техничка и економска питања, Министарство културе за промоцију дигитализације, док је РРА задужена за садржај програма. Иначе, након усвајања стратегије, надлежне институције кренуће са израдом акционог плана за примену те стратегије. У том плану ће морати да се дефинише да ли Србија има техничке услове за транзициони период, јер је Рател издао све дозволе са емитовање, тако да није остављена ниједна фреквенција која може да се сада користи дигитално.

Антрфиле : Грађани ће моћи да креирају „своју“ шему

Дигитална телевизија је чак и у свету релативно нова технологија. У односу на аналогни пренос, она даје бољу слику с мало или нимало сметњи. Дигитална телевизија нуди и формат слике 16:9, а осим што могу да гледају програм, корисници могу и да „сурфују“ Интернетом, купују од куће... Осим тога, гледаоци ће имати могућност примања података и што више телевизијских услуга на располагању, као што су преводи свих садржаја, аудио канали, детаљније информације о садржају програма и емисија. Такође, грађани ће моћи да неке програме гледају накнадно, да бирају програме које ће гледати и креирају „своју“ програмску шему, да премотавају рекламе, да снимају емисије, а глувонеме особе ће константно имати превод.

Ј. Диковић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси