Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медијаметар: Вучић са 673 појављивања најзаступљенији у штампи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

28. 03. 2018.

Извор: ФоНет

Медијаметар: Вучић са 673 појављивања најзаступљенији у штампи

Александар Вучић је са 673 појављивања најзаступљенији актер у штампаним медијима, а следе Ана Брнабић са 193 и Ивица Дачић са 189 текстова на насловним странама, изјавила је данас методолог истраживања Медијаметра Даница Лабан.

Лабан је, представљајући анализу насловних страна седам штампаних листова од октобра до децембра 2017, рекла да су медији у скоро 95 одсто текстова о Влади Србије и председнику Републике писали у неутралном контексту.

Медијаметар је анализирао насловне стране седам дневних листова у Србији: Политика, Вечерње Новости, Блиц, Данас, Курир, Ало и Информер, а урађена је и анализа недељника Време, НИН, Нови Магазин, Недељник и Печат.

Највећи број позитивно и негативно вредносно конотираних текстова у дневним листовима је написан о Александру Вучићу, предочила је Лабан и додала да је лист Данас највише критички писао о Вучићу, а да је највише позитивних текстова о председнику Реублике објављен у листу Ало.

Лабан је рекла и да су од опозиционих политичара на насловним странама најприсутнији били Саша Јанковић, Драган Ђлас и Вук Јеремић.

„Саша Јанковић је био присутан у 201 тексту, Драган Ђилас у 133 и Вук Јеремић у 122 текста“, додала је Лабан и навела да је Јанковић у 45 текстова приказан у негативном контексту, а Ђилас у 38.

Лабан је указала да су од октобра до децембра 2017. на насловним странама дневних листова обављена укупно 924 текста о убиству Јелене Марјановић.

Углавном се писало на основу информација из истраге, указала је Лабан и додала да су се том темом највише бавили листови Ало и Информер.

Политички аналитичар Дејан Вук Станковић је оценио да у недељним листовима не постоје теме које су искључене и да је у њима могуће критички оспорити потезе и власти и опозиције.

Према Вуку Станковићу, у домену штампаног новинарства „на фактичком нивоу постоји слобода изражавања“.

Он сматра да аутори Медијаметра искључиво воде рачуна о чињеницама и да су неосновано изложени критици на друштвеним мрежама.

То што појединима не одговарају резултати истраживања није наш проблем, истакао је Вук Станковић.

Уредник издања Медијаметра Велимир Ћургуз Казимир је изразио уверење да ће анализе насловних страница штампаних медија у Србији које је израдио Медијаметар користити они којима је стало до професионализма.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси