Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинаре бију четири пута више него раније
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 11. 2008.

Извор: Дневник

Новинаре бију четири пута више него раније

У првих осам месеци ове године у нашој земљи било је 39 напада на новинаре, двоструко више него у две претходне године заједно, рекао је председник Удружења новинара Србије Нино Брајовић на трибини о бољој заштити новинара, одржаној у Новом Саду.
Зато је УНС предложио Министарству за људска и мањинска права и другим надлежним ресорима измене надлеж ених закона. Брајовић је објаснио да би изменама биле предвиђене строже казне за нападе на новинаре и друге медијске раднике.
- Претње, увреде и физички насртаји неприлике су с којима су се, због свог посла, суочавали новинари, фоторепортери и сниматељи - рекао је Брајовић.
- Најчешће се дешавало да се кривци извуку или остају неоткривени. Чак и кад је њихов идентитет познат, углавном пролазе без казне. Зато је неопходно изменити законску регулативу и за озбиљне нападе и претње журналистима треба да буде запрећено и с до три године затвора, што би било сразмерно казнама предвиђеним за нападе на судије, полицајце и друга службена лица. УНС не тражи за медијске посленике статус службених лица јер они нису и не треба да буду државни службеници, али би напад на њих био кривично дело и аутоматски посао за јавног тужиоца. И професор права и бивши судија Врховног суда Зоран Ивошевић сматра да новинари у Србији треба да добију бољу заштиту.
- Кривично дело напада на новинаре и увођење казне треба дефинисати изменама Закона о јавном информисању или Кривичног законика - рекао је Ивошевић на трибини, где су представљени и предлози да прекршајно одговарају они који онемогућавају новинаре у праћењу јавних догађаја, као и издавачи гласила који избегавају обавезе према запосленима. На трибини су учествовали и правни саветник УНС Зоран Лакић евић и председници ДНВ Слободан Јаковљевић и Асоцијације медијских фотографа Србије Звездан Манчић. Иначе, министар за људска и мањинска права мр Светозар Чиплић је најавио и да ће приоритет његовог ресора бити измена закона и боља правна заштита посленика јавне речи.
По њему, најбољи модел заштите новинара и сниматеља је допуна законодавства којом би се напад на њих третирао као посебно кривично дело и напад на службено лице.

М. ЖИВИЋ

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси