Вести
13. 02. 2018.
Матић: Утицај власти и странака
Најчешћи контролни утицаји на рад новинара потичу из редова власти и то, пре свега, извршне власти и политичких странака, изјавила је данас ауторка истраживања „Контрола и слобода медија – сведочење новинара“ Јованка Матић.
Матић је објаснила да су директна мета за спровођење утицаја челни људи у медијима, директори и главни уредници, као и да се најчешће захтева избегавање извештавања о проблематичним темама и игнорисање политичких противника.
Истраживање „Контрола и слобода медија – сведочење новинара“ је спровела Фондација „Славко Ћурувија“ од октобра до децембра прошле године, а аутор је Јованка Матић са Института друштвених наука.
Матић је навела да је спроведена анонимна онлајн анкета у којој је испитано 177 новинара локалних, регионалних и националних медија, а десет новинара је интервјуисано.
Она је истакла да су политичке странке у 69 одсто случајева наведене као најчешћи извор контролног утицаја на рад новинара.
„Политичке странке су други највећи извор утицаја“, предочила је Матић и прецизирала да је реч о владајућим странкама, јер опозиционе немају ту моћ.
После утицаја из власти и политичких странака, највише контролног утицаја на рад новинара долази из уредништва, 47 одсто, пословодства, 41 одсто, а затим и од оглашивача и власника, указала је Матић.
Матић је напоменула да анкетирани новинари наводе да не постоје званично забрањене теме и да уредници не користе забрану него користе изговоре како се не би извештавало о проблематичним темама.
„Не каже се немој то да радиш, него нађи другу тему“, додала је Матић илуструјући ситуације са којима се новинари суочавају.
Она је оценила да новинари прибегавају „бекству“ у специјализоване тематске области за извештавање, јер су у њима мањи притисци.
Матић је истакла и да резултати истраживања показују да само три одсто анкетираних новинара сматра да у Србији постоји слобода медија, док је 74 одсто мишљења да те слободе нема.
Два одсто испитаних верује да медији у Србији раде у јавном интересу, док 42 одсто сматра да медији више воде рачуна о интересима власти, предочила је Матић.
Матић оценила да медијски бизнис у Србији није профитабилан и да се многи медији буквално налазе на ивици егзистенције, због чега зависе од државе и оглашивача.
Држава је значајан актер у финансирању медија, сматра Матић и закључује да она тај новац пласира на арбитраран и нетранспарентан начин.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.