Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Тужбе и суђења као вид притиска и застрашивања новинара
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

01. 02. 2018.

Аутор: Јелена Д. Петровић Извор: Н1

Тужбе и суђења као вид притиска и застрашивања новинара

Осим што суђења новинаре ометају у обављању посла, неуједначена судска пракса и захтеви за одштету до два и по милиона динара за последицу могу да доведу до гашења медија, аутоцензуре и страха, показује истраживање Комитета правника за људска права (YUKOM) о искуству новинара у судским поступцима.

У Комитету указују и на вид политичког притиска када се у поступку нађе неки од највиших државних функционера.

Тужба за повреду части и угледа министра Стефановића против НИН-а и различите пресуде Вишег и Апелационог суда. Атмосфера са јединог одржаног рочишта у Вишем суду је наговештавала епилог суђења, поручује ауторка текста о главном "Фантому из Савамале" Сандра Петрушић.

“То је била приватна режија СНС-а, то цело суђење, почев од тог циркуса који је био испред суднице, до тога да је било отворено суђење, постојала су два човека који нису припадали обезбеђењу суда, већ су били нечије обезбеђење које је пуштало искључиво функционере СНС-а”, наводи Петрушић.

Само месец дана касније стигла је и првостепена пресуда.

“Ја сам оптужена зато што нисам поступила са новинарском пажњом и нисам звала СНС да питам да ли је Стефановић главни фантом из Савамале. Легитимни извор о томе како поступа министар у држави је СНС”, истиче новинарка НИН-а.

У жалбеном поступку је та пресуда преиначена, што Петрушић сматра храбром одлуком Апелационог суда. За разлику од наведеног, судски поступци у којима су актери новинари предуго трају, а захтеви за накнаду штете који се крећу од 100.000 до 2,5 милиона динара указују на тенденциозност и вид притисака, наводи адвокатица Кристина Тодоровић из YUKOM-а.

“По мени се ради често и о врсти политичких притисака на новинаре како би их зауставили да раде, да извештавају јавност о реалном стању ствари и самим тим, пошто говоре оно што не би требало и што није пожељно да се чује, они се сматрају политички неподобним и то је једна врста притиска на саме новинаре”, објашњава Тодоровић.

Док осим о политичком притиску новинари сумњају и на незнање судија, из редова оних који имају дискреционо право да одлучују у поступцима порука да сама сумња показује да у правосуђу нешто није како треба.

“За мене је већ проблем уколико се јавља та сумња”, каже Омер Хаџиомеровић, судија Апелационог суда у Београду и потпредседник Друштва судија Србије.

“Суд треба да буде независан, али суд мора и да оставља утисак независности и да ужива поверен је јавности да је независтан. Чим постоји проблем, чим се сумња у његову независност, па и стручност, онда ми имамо озбиљан проблем који морамо да отклонимо”, поручује он.

Из YUKOM-а наглашавају да мора да постоји разлика између изношења чињеница и са друге стране неистина, клевета и увреда које за циљ имају таргетирање неистомишљеника, те подсећају на обавезу поштовања етичког кодекса новинара.

А да се медијима не баве само они на власти показује чињеница да и из опозиционих кругова пљуште тужбе против таблоида, па је тако само Драган Ђилас против Информера, Српског Телеграфа, листа Ало и Пинка поднео 13 тужби због, како каже, изношења лажи и клевета.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси