Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Одговорност за поштовање закона
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

10. 05. 2010.

Извор: РТС

Одговорност за поштовање закона

У 140 институција од 200 колико је проверавано, нису испуњене обавезе достављања извештаја поверенику ни објављивања информатора о раду, изјавио повереник за информације Родољуб Шабић и додао да зато треба повећати одговорност за поштовање закона.



Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић оценио је да нема разлога за задовољство односом који органи власти на разним нивоима показују према својим обавезама, због чега се мора заоштрити одговорност за поштовање закона.

Упитан о подацима да је у 200 институција обављена контрола, што је за последицу имало 140 пријава и да ће одговарати 41 градоначелник, односно председник општине, Шабић је оценио да је контрола обављена на малом узорку и да је реч о најбенигнијим, општим обавезама.

Реч је, како је објаснио Шабић у Јутарњем дневнику РТС-а, о годишњој обавези достављања извештаја поверенику, као и о обавези објављивања информатора о раду и то је "први корак у успостављању елементарне дисциплине".

Обавеза сваког органа власти је, како је објаснио Шабић, да на званичној презентацији или на други начин објави основне податке о органу којим руководи, укључујући и оне који су најчешће предмет интересовања јавности и новинара - о новцу, буџету, средствима и платама.

Према Шабићевим речима, државни органи изгледају дисциплинованије од локалних, јер на презентацијама имају информаторе и достављају извештаје поверенику.

Свако ускраћивање информација јавности је индикативно, рекао је Шабић, оценивши да је проблем у томе што су казне мале и што уопште нису примењиване и да се мора заоштрити одговорност за поштовање свих закона где су субјекти, односно носиоци обавеза, органи или представници власти.

Према његовим речима, повереник нема надлежност ни да покрене, а камоли да води прекршајни поступак, већ је само у могућности, када неко ускрати информацију новинару, да одлучи, када добије жалбу, да ли им је та информација ускраћена са разлогом или не.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси