Вести
10. 12. 2017.
Струковна удружења у Србији, Хрватској и Босни и Херцеговини
Осуда најновијих претњи медијима и новинарима
Регионална платформа за заговарање медијских слобода и безбедности новинара која заступа више од 7.800 чланова, најоштрије осуђује најновије вербалне претње упућене медијима и новинарима у Хрватској, Србији и Босни и Херцеговини.
После текста „Ево с ким требамо живети: гнусне реакције бошњачке јавности на смрт генерала Праљка“, објављеног на порталу Дневник.ба, бројне директне претње упућене су новинарима и медијским експертима из Босне и Херцеговине.
Претње су упућене путем Фејсбука и имејла Селену Кајану новинару Al Jazeera balkans, Штефици Галић уредници портала Тачно.нет, Аријани Сарајевић Халаћ уредници Федералне телевизије, Лејли Турчило професорки Факултета политичких наука у Сарајеву и осталима. Новинари су извештавали и изнели своја мишљења о пресуди Праљку и самоубиству које је извршио у Хашком суду. Њихова мишљења су цитирана у тексту, праћена говором мржње и увредама.
У Хрватској су бројне претње, укључујући и претње смрћу упућене новинарима и медијима због извештавања о пресуди шесторици босанскохерцеговачких Хрвата и самоубиству генерала Слободана Праљка у судници Хашког суда. Главна мета напада су били новинари и медији који су у чланцима истицали чињеницу да су оптужени, укључујући и генерала Праљка, осуђени за ратни злочин.
Раније ове недеље, новинарка телевизије Н1 Марија Антић у својој емисији је угостила Арноа Гујона, који помаже Србима на Косову, а како би разговарали о његовом хуманитарном ангажовању и о његовом предавању која је трабало да буде одржано на Факултету политичких наука.
Новинарка је питала Гујона о његовом претходном ангажману у “Les Identitaires”, екстремно десничарској организацији у Француској, којој се придружио након што је организација “Unite radical”, у којој је био активан, забрањена 2002. године. Ова питања изазвала су низ претњи смрћу упућене Марији Антић и телевизији Н1, подсец́ајуц́и да “списак постоји” и да ће доћи време када ће се “плаћенички олош који који себе назива “новинарима”, суочити са тим.
Три различита вербална напада десила су се у три различите земље, а Платформа то сматра веома забрињавајућим. Ово говори пуно о безбедности новинара у земљама западног Балкана И слободи говора уопште.
Платформа ће послати писма свим релевантним институцијама у Хрватској, Србији и Босни и Херцеговини захтевајући од њих да спрече било коју врсту насиља над новинарима, да хитно и темељно истраже све чињенице о овим и осталим нападима и коначно да почну да поступају у три поменута случаја. На тај начин ће послати снажну поруку јавности да такво понашање није прихватљиво. Такође, Платформа ће пријавити овај случај Платформи за промоцију заштите новинара и безбедности новинара.
Напад на новинара је директан напад на слободу изражавања и право грађана да буду информисани. Сваки напад на новинаре је напада на јавни интерес, демократију и права свих грађана.
Платформу чине Удружење/удруга БиХ новинари, Синдикат медија Црне Горе, Хрватско новинарско друштво, Удружење новинара Косова, Удружење новинара Македоније, Независно удружење новинара Србије.
Коментари (1)
Остави коментар10.12.
2017.
Hm...
Često su u pitanju "pretnje" a ne pretnje. Nekom, baš se pitam kome, na ovim prostorima uopšte nije stalo do mira, iako se za njega zalaže. Naravno, verbalno.
Одговори