Вести
14. 10. 2017.
Одржана трибина о опстанку слободних штампаних медија коју су организовали Покрет Нови оптимизам уз подршку Групе за слободу медија
Одбрана слободе медија није питање струке, већ права свих грађана
Без слободних медија нема слободних грађана, нити слободног друштва, те зато грађани питање медијских слобода морају да схвате као атак на њихова права, а не као проблем новинарске струке, један је од закључака са вечерашње трибине о опстанку слободних штампаних медија, коју су организовали Покрет Нови оптимизам уз подршку Групе за слободу медија.
Један од повода за организацију трибине јесте обележавање 19 година постојања недељника Кикиндске, које су одавно превазишле локални карактер и постале препознатљиве као симбол објективног информисања.
Како су на почетку трибине организатори имали проблема са осветљењем, модератор и главни уредник Кикиндских Жељко Бодрожић, казао је да би учесници без проблема могли говорити и у мраку, јер тренутна медијска слика у Србији није ништа другачија.
Новинарка недељника Време Јована Глигоријевић, поручила је да новинари треба да се боре за медијске слободе, те да се не би ни појавила на трибини када би мислила да нема наде и да ствари не могу да се поправе, те да би се на крају крајева бавила неким послом у коме има новца, а не новинарством.
Она сматра да борба Групе за слободу медија има смисла, јер је важно грађанима објаснити зашто је битно да постоје слободни медији, а политичарима зашто је важна критика њиховог рада.
- Ми смо они који у име грађана постављају питања која су у њиховом интересу, како би тачно знали шта раде они које су на изборима делегитали. Без слободног новинарства нема функционалне државе, демократског друштва нити грађанских слобода - истакла је Глигоријевић.
Драгољуб Дража Петровић, главни уредник Данаса, подсетио је на притиске и хајку у провладиним гласилима, које је наш лист претрпео после текста о брату тадашњег премијера, који је био насловљен "Ко је Андреј Вучић. Петровић је навео да су од тог тренутка оглашивачи под притиском Владе почели масовно да се повлаче из Данаса, што је требало да буде опомена да није паметно задирати у "забрањене теме".
- Независни медији у Србији трпе константне притиске, а један од примера који имамо у Данасу је тај да нико из СНС не жели да даје изјаве за наш лист. На тај начин, владајућа партија нас спречава да се бавимо ониме што називамо објективно новинарство, због тога што изостаје одговор друге стране - рекао је Петровић.
Председник Фондације Славко Ћурувија Илир Гаши, нагласио је да је веома срећан јер сматра да су се новинари формирањем Групе за слободу медија напокон уозбиљили, те што је солидарност међу медијским делатницима на већој стопи него раније. Он је новинаре који су формирали Групу упоредио са таласом, који расте на свакој тачки коју обухвати.
- Желим да верујем у тај раст, иако можда у овом тренутку не знам да ли ћемо моћи да се изборимо за свој циљ. Проблем слободе медија је толико велики и структуралан да је будаласто веровати да ће бити решен брзо и лако - оценио је Гаши.
Ипак, он као успех досадашње акције истиче солидарност међу новинарима који, како је запазио, претходних година нису имали снаге да искораче из свог херметичног виђења ситуације.
Коментари (1)
Остави коментар15.10.
2017.
Hm...
Mnogo volim kada o nezavisnosti govore finansijski zavisni. I još se kriju iza lažnih interesa npr. građana.
Одговори