Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Саша Мирковић ухапшен због новогодишњих пакетића и финансирања медија
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

12. 09. 2017.

Извор: ЦИНС

Саша Мирковић ухапшен због новогодишњих пакетића и финансирања медија

Саша Мирковић је са Миленом Трајковић ухапшен због сумње да је злоупотребио службени положај док је председавао Скупштином града Зајечара и на тај начин оштетио буџет за 13,9 милиона динара. Пријаву због набавке пакетића раније је против Мирковића поднео Бошко Ничић, садашњи градоначелник Зајечара.

По налогу Основног јавног тужилаштва у Зајечару припадници Министарства унутрашњих послова (МУП) данас су ухапсили Сашу Мирковића и Милену Трајковић, као бивша одговорна лица градске власти у Зајечару.

Као водећа личност Српске напредне странке (СНС) у овом граду 2013. године, Мирковић је на ванредним локалним изборима био кандидат за градоначелника, а на место председника Скупштине дошао је након избора, у јулу исте године.

Мирковић је осумњичен да је злоупотребио службени положај тако што је наложио Милени Трајковић, бившем шефу кабинета градоначелника Зајечара, да у периоду од септембра до децембра 2013. године изврши набавку робе, без спровођења Закона о јавним набавкама. Тиме је посредовао да Градска управа од фирме ОФY Цомпанy из Београда изврши набавку вредности од више од 13,9 милиона динара, наводи се у саопштењу МУП-а.

Мирковићу и Трајковићевој је одређен притвор до 48 сати и уз кривичну пријаву биће приведени Основном јавном тужилаштву у Зајечару. Из овог тужилаштва за Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) наводе да ће Мирковић бити саслушан сутра у јутарњим сатима.

Против Саше Мирковића као бившег одговорног лица Града Зајечара, као и Д.П. и А.В. бивших одговорних лица у Фудбалском клубу (ФК) Тимок из Зајечара, поднета је и кривична пријава Вишем јавном тужилаштву у Зајечару, због сумње да су злоупотребили положај одговорног лица.

Они су осумњичени да су у периоду од августа 2013. до фебруара 2015. године, са намером стицања противправне имовинске користи за Тимочку ТВ и радио, искоришћавањем свог положаја у ФК Тимок закључили штетан уговор о пословној сарадњи, на основу којег је клуб сукцесивно уплатио нешто више од 20,9 милиона динара Тимочкој ТВ и радију за пренос утакмица и медијско промовисање.

Део овог новца у износу од 1,8 милиона динара одмах је пребачен на рачун фирме Беотон Р из Бора чији је власник Саша Мирковић. Осумњичени су на тај начин оштетили фудбалски клуб и прибавили имовинску корист Тимочкој ТВ и радију и фирми Беотон Р.

Овакви наводи из саопштења МУП-а садрже делове кривичне пријаве коју је Бошко Ничић заједно са 2.110 грађана поднео док је био у опозицији, у априлу 2015. године.

Након што је постао градоначелник, Ничић је крајем јуна 2017. поднео пријаву за злоупотребе у набавци новогодишњих пакетића 2013. године, чије детаље ЦИНС објављује.

Усмени уговор за набавку пакетића

Привредни суд у Зајечару је у октобру 2016. године донео одлуку да Град Зајечар исплати 12,9 милиона динара са каматом фирми ОФY Цомпанy због неплаћених новогодишњих пакетића. Пресудом је утврђено да је између Града и ОФY Цомпанy склопљен усмени уговор и наложена је исплата дуга ОФY Цомпанy. Ничић је због тога поднео пријаву против Мирковића и Трајковићеве.

У пресуди се наводи да је ОФY Цомпанy испоручила 1.662 новогодишња пакетића, а да су читав посао организовали Мирковић и Трајковићева којој су јавне установе достављале спискове деце. На тај начин Мирковић је посредовао у набавци вредности више од 13,9 милиона динара, чиме је буџет Града оштећен у том износу.

Током суђења, Град се бранио наводима да Мирковић и Трајковићева нису имали овлашћења за склапање овог уговора, већ је такав уговор могао да одобри само градоначелник. Милена Трајковић је признала да је по налогу Саше Мирковића обављала организациони део овог уговора, те била у контакту са челним људима ОФY Цомпанy и прикупљала спискове деце. Изјавила је да није доводила у питање налог Саше Мирковића јер је упоредо обављала послове по задужењу како градоначелника, тако и председника скупштине града.

Бошко Ничић за ЦИНС каже да су у овом предмету тужилаштву доставили све доказе и да поред те постоји још неколико пријава које су у току или су поднете, против више лица која су учествовала у разним злоупотребама.

Драган Маринковић, директор ОФY Цомпанy, који је лично уговарао детаље посла са Трајковићевом, за ЦИНС каже да је Саша Мирковић преварио његову фирму, те да им до данас није исплаћен новац за пакетиће, и да се чека одлука Апелационог привредног суда.

ОФY цомпанy је фирма у власништву Горана Бошковића, која је у периоду од 2007. до 2012. добијала велики број јавних набавки код разних државних предузећа и институција за куповину новогодишњих пакетића за децу запослених.

Истраживање ЦИНС-а из 2015. је показало да је и председништво Србије од ове фирме годинама набављало пакетиће, али да је од избора Томислава Николића за председника тај посао пребачен на фирму Пилот Тоy.

Финансирање медија

ЦИНС је још прошле године открио да је од Мирковићевог ступања на функцију дошло до наглог раста прихода локалне телевизије – ТВ Бест из буџета Града Зајечара и неколико локалних самоуправа, као и зајечарских институција попут болница, апотеке, позоришта, спортског центра и других.

Само током 2013. године више од 42 милиона динара легло је на рачун ТВ Бест, што је око 27,5 милиона више него претходне године. Међу уговорима које је ова телевизија склопила те године налази се и уговор са Ветеринарског специјалистичког института „Зајечар“ који је у име ТВ Бест лично потписао Велимир Огњеновић који ће касније постати градоначелник Зајечара.

Уплате за ТВ Бест настављају да расту и 2014. године достижу скоро 44 милиона, да би до краја 2015. на њихов рачун легло више од 61 милион динара буџетског новца.

Мирковић је изашао из СНС-а крајем 2015. године, након спора са водећим људима странке. Од тада се ТВ Бест суочава са проблемима у пословању, међу којима су улазак полиције у њихове просторије у децембру 2015. и велика дуговања током 2016. године.

Мирковић је тада негирао повезаност његове функције и новца упућеног овој телевизији, као и да је он фактички власник тог медија.

Плаћање ноћења активистима СНС-а готовином

Пре именовања за председника Скупштине Зајечара, на изборима 2013. године Мирковић је водио СНС, своју тадашњу партију, до победе. Активисти СНС-а су током кампање били смештени у зајечарском хотелу Србија-Тис. Рачун за 1.020 ноћења износио је 736 хиљада динара и плаћен је готовином, иако такав вид плаћања није дозвољен Законом о финансирању политичких активности.

Како је ЦИНС утврдио, 200.000 динара дао је функционер ове странке, након што је лично сакупио новац од 19 људи, а онда и сам додао исти износ. Мирковић тада није желео да коментарише спорне уплате, а провера да ли је СНС финансирао изборну кампању мимо правила покренута је након ЦИНС-овог истраживања, међутим случај је убрзо застарео.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi