Вести
29. 08. 2017.
Мислити дигитално: Медији и технологија
Разговор на тему “Мислити дигитално: медији и технологија” биће одржан у среду 6. септембра у Шапцу, у Културном центру, Господар Јевремова 12, у 19 часова.
Уводничарка ће бити Дивна Вуксановић, професорка на Факултету драмских уметности, а саговорници Александар Луј Тодоровић, доктор наука, дипломирани инжењер електротехнике, Ђорђе Кривокапић, асистент на Факултету организационих наука у Београду и програмски директор СХАРЕ Фондације, те Зоран Јовановић, ПР маркетинг и консалтинг у Като доо;
Теме које ће бити предмет разговора у Шапцу су: митови о новим медијима, интерактивност и нови медији, друштвене последице дигитализације, нови медији и (нова) етика, како нови медији могу допринети демократизацији друштва.
То ће бити осми у серији од десет разговора које организују ИП Цлио и Покрет Нови оптимизам под називом Медији и Нови оптимизам, а у оквиру обележавања двадесет година постојања едиције Мултимедиа. Разговори су до сада реализовани у Новом Саду, Нишу, Новом Пазару, Суботици, Ужицу и Крагујевцу док ће наредни бити у Шапцу, Бору и Зајечару.
Ове године навршава се 20 година писуства едиције Мултимедиа, ИП Цлио, у стручној и широј јавности. Недавно, на 23. међународном салону књига у Новом Саду, уручено је и последње у низу признања – Повеља Новосадског сајма за двадесетогодишњицу успешне актвиности што је четврто признање досадашњем уредничком концепту и активностима.
“Намера нам је да “радно обележимо” ове јубилеје у Србији и то са својим дугогодишњим партнерима и сарадницима. Серија разговора под називом Медији и Нови оптимизам има за циљ да отвори јавну дебату о друштвеном статусу и утицају савремених медија, медијској култури, професионалном положају новинара. Тиме настављамо са дводеценијским подстицајима медијским посленицима да се активније залажу за образовање и унапређење професије. Дневни лист Данас, као и агенција Бета такође обележавају две деценије деловања. Ова наша два угледна, непосрнула и непоткупљива извора информација и критичког мишљења, учествоваће и бележиће дебате које ће се раеализовати у десет градова Србије”, кажу организатори.
На првој дебати у Новом Саду, “Медијска писменост и медијска култура” покренута је и иницијатива за писање а затим и потписивање Декларације о медијској писмености. Декларацијом у 10 тачака истакнути су захтеви и препоруке надлежним органима за јасније и ефикасније одређење државне политике у домену медијске писмености. Независно друштво новинара Војводине, ИП Цлио и Покрет Нови оптимизам били су први потписници декларације.
“У тренуцима обележеним медијском неслободом, у времену у којем се ситуација у медијским областима оцењује као алармантна а цензура пригушује гласове другачије од доминантних, где таблоидна штампа постаје извор (не)проверених информација и где је умеће медијске манипулације постало обавезна вештина државних функционера, поставља се питање шта и куда даље? Може ли се наставити овим утабаним путем медијског терора и тражити у мраку сад већ ретке светионике или треба тражити нова решења, нове приступе изналажењу слободе говора, мишљења, информисања? Ова, и многа друга питања све више добијају на својој актуелности, а да би се дошло до одговора неопходно је покренути дијалоге, сучелити ставове, критички приступити проблему. Едиција Мултимедиа већ двадесет година одржава традицију постављања питања и давања одговора; намењена стручној и широј јавности активно се бави ширењем медијске писмености и културе. “Нови оптимизам” препознао ју је као један од оних ретких светионика који се не гасе, односно, који не би смели бити угашени! Зато иступамо заједнички стварајући библиотеку Новог отпимизма”, додаје се у саопштењу.
Када је реч о темама о којима ће се дискутовати у разговору на тему “Публика као (не)критика”, из Библиотеке Новог оптимизма организатори издвајају: Џозеф Тјуроу “Медији данас И и ИИ”, Стјуарт Прајс “Изучавање медија”, Џејмс Потер “Медијска писменост”, Штефан Рус Мол“Новинарство”, Мануел Кастелс “Моћ комуникација”
Следећа дебата “Место телевизије у савременом медијском” систему биће одржана у Бору, 12. септембра.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.