Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  БИА и Македонија: Новинарски и други послови
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

30. 05. 2017.

Аутор: Ксенија Павков Извор: Н1

БИА и Македонија: Новинарски и други послови

Братислав Гашић ступа на дужност шефа БИА у јеку афере с присуством официра БИА Горана Живаљевића у Собрању на дан упада демонстраната. Дан након што је портал КРИК објавио текст у којем, како се наводи, открива Живаљевићеву пропагандну улогу у Македонији, бројне реакције јавности, али не и званичника.

Једино је шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао да није упућен у детаље текста, али и да му је "занимљиво" то што Македонији сметају само српске дипломате.

Не само да је српски дипломата током нереда био у Собрању него је и у месецима пре инцидента Горан Живаљевић агитовао за шефа тада владајуће партије Николу Груевског, тврди КРИК.

У тексту написаном на основу, како се наводи, транскрипата телефонских разговора стоји и да је службеник БИА у проруским и другим пропагандним активностима, сарађивао с председником Демократске партије Срба у Македонији и послаником у Собрању Иваном Стоилковићем и новинаром и такође послаником Мирославом Лазанским.

Лазански међутим тврди да то није тачно и да је само обављао новинарски посао: „Ја нити сам служба, нити сам портпарол службе, ја доле нисам био као народни посланик – већ као новинар ʼПолитикеʼ и неко ко је радио прилоге за телевизију Републике Српске. Мој обичај је да кад дођем у неку страну земљу, да се јавим нашој амбасади. Господин Живаљевић је уредно и легално акредитован представник наше БИА у Скопљу“.

Уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић каже да је цео случај показао да је македонска обавештајна служба урадила бољи посао од српске:

„Мислим да су нас Македонци 'одрадили' добро, како се то каже. С друге стране и наша служба је показала аматеризам зато што су они прислушкивали њихове телефонске разговоре, видимо да се доста ствари одлучивало и договарало преко телефона, нисам веровао да се то још увек тако ради“.

Дачић каже да није упознат с детаљима текста и осврнуо се на интересовање македонских власти за улогу Живаљевића у нередима у Собрању:

„Поред њега су на истом месту били и представници других служби. Великих и прекоокеанских и европских, па нисам приметио да је Македонија звала њихове амбасадоре да их пита шта су они тамо радили“, каже Дачић.

Амбасадорка Србије у Скопљу Душанка Дивјак-Томић била је на разговору у македонском Министарству спољних послова пре три дана. Рекла је само да није било речи о предузимању никаквих мера.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси