Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Руска телевизија и други ‘узбуњивачи’
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

09. 02. 2017.

Аутор: Владимир Абаринов Извор: Радио Слободна Европа

Руска телевизија и други ‘узбуњивачи’

Руски државни медији шире мит како су протесте који су пратили инаугурацију Доналда Трампа (Trumpa), а посебно Марш жена, финансирали људи и организације везане за политичке противнике новог председника, например, за Џорџа (George) Сороша. Ту исту верзију преузели су и десничарски медији у Сједињеним Државама. Руска редакција РСЕ истражује како неки руски и амерички медији искривљују информације о тим протестима.

Први ТВ канал у Русији у једној од својих емисија цитирао је прилог новинарке Асре Номани, наводно објављен у New York Thimes-у:

 „Како би боље разумела оне који су учествовали у том маршу, истражила сам изворе финансирања и политику 403 групе које себе називају ‘партнерима’ тог митинга. Да ли је ово стварно нестраначки протест? Фокусирала сам се на документа милијардера Џорџа Сороша и његове добротворне организације Отворено друштво, јер сам се питала да ли постоји веза између једног од највећих спонзора Хилари Клинтон (Hillary Clinton) и Марша жена. И сазнала сам да Сорош финансира или је уско повезан са 56 организација које су подржале протест“, цитирала је руска ТВ наводни садржај прилога.

 Треба ипак појаснити да New York Thimes није објавио тај прилог ни у штампаној нити у електронској верзији. Он је објављен на web страници феминистичког пројекта Жене у свету. New York Thimes је пословни партнер тог пројекта и то им даје за право да стави лого новина на насловну страну пројекта, али редакција нема никакве везе са садржином тог сајта. Дакле, тврдња да је поменути прилог објављен у New York Times није тачна. Међутим, десничарска штампа и даље се позива на New York Thimes како би то звучало солидно. Да упознамо и аутора тог чланка, Асру Номани. Она је рођена у Индији у муслиманској породици. Имала је четири године када се њена породица преселила је у Сједињене Државе. Асра Номани је раније радила у Wal Street Jouranal, те сарађивала са бројним либералним медијима, а тренутно предаје новинарство на Универзитету Џорџтаун (Georgetown) у Вашингтону.

Асра Номани је активиста покрета за реформу ислама. Она се залаже за право муслиманских жена да не носе хиџаб, те да се моле у џамији заједно са мушкарцима. Она такође сматра да муслиманска заједница у Америци недовољно сарађује са властима у идентификацији потенцијалних терориста, те подржава успостављање скривеног видео-наџора у муслиманским организацијама и џамијама.

Јавност је сазнала за Асру Номани 11. новембра прошле године, три дана након избора, за време протеста против Доналда Трампа. У Washiton Postu био је објављен њен чланак под насловом ‘Ја сам муслиманка, жена и имигрант. Ја сам гласала за Трампа’.

Истога дана њу је позвао у своју вечерњу емисију коментатор CNN-а Андерсон Купер (Cooper). Када је Купер питао зашто је гласала за Трампа, Асра Номани је одговорила:

„Мој живот се није побољшао у протеклих осам година. Увек сам била демократа и верујем у либералне вредности. Надам се – а то је најважније за мене као муслиманку – да ћемо се борити искрено и недвосмислено против исламског екстремизма, чега, на моје велико разочарење, није било у протеклих осам година. Знам да многи добронамерни људи верују да су сигурнији ако не говоре о исламу и исламском екстремизму. Али мислим да се морамо суочити с тим проблемом поштено и директно, и ја то видим у решењима која нуди Доналд Трамп“, рекла је Купер.

Прилог Асре Номани о такозваном открићу веза Сороша и организатора Марша жена објављен је два месеца и осам дана након овог интервјуа. Ако га пажљиво читамо, можемо видети да ту заправо нема никаквог открића. Пре свега, Сорош никада није скривао свој однос према Трампу. Рецимо, у интервјуу који је дао агенцији Блоомберг на Светском економском форуму у Давосу дан пре инаугурације Трампа, Сорош је рекао:

„Окарактерисао сам га као преваранта и могућег диктатора. Али он може само да сања о диктатури, јер верујем да су Устав Сједињених Америчких Држава и њихове институције довољно јаки, с обзиром на подјелу власти. Како би постао диктатор, он би требао проћи некажњено. Али, он то неће успети“, оценио је Сорош.

Међународна организација Отворено друштво, коју је основао Сорош, је вероватно највећа светска мрежа фондација, која издваја средства за невладине организације. Током 33 године постојања Отворено друштво је издвојило више од 13 милијарди долара у облику грантова, од којих је 1,5 милијарда распоређена америчким организацијама. Ова активност је потпуно легална и легитимна. Ни Отворено друштво ни добитници њихових грантова не крију то финансирање. Они редовно објављују своје финансијске извештаје и пореске пријаве као правна лица.

Међу добитницима тих грантова има, наравно, и организатора Марша жена. Јасно је да је сама организација Марша, који је окупио милион учесника само у Вашингтону и Лос Анђелесу, захтевала велике издатке, барем најам аутобуса и плаћање паркирања. И наравно да су организатори Марша трошили своја средства. У овом случају нема кршења закона, Марш су одобриле градске власти, а извори његовог финансирања су потпуно легални.

Чланак Асре Номани био је више пута коментарисан, допуњен и често искривљен у конзервативним медијима и на друштвеним мрежама. Представници конзервативног правца користе овај чланак као један од доказа субверзивне активности Сороша. Рецимо, познати коментатор Fox News Орејли (Bill O’Reilly) говори о Маршу жена као нелегалној акцији:

„Американци морају да схвате да се ради о организованом покушају уклањања Доналда Трампа са власти. Марш жена није спонтани догађај. Организовале су га ултралеве групе које примају милионе долара од либералног активисте Сороша. Сорош је повезан са 50 група које су учествовале у Маршу жена. А према подацима Центра за медијске студије, Сорош је упумпао у те групе 90 милиона долара. Неки од главних организатора Марша су представници Обамине администрације и изборног штаба Хилари Клинтон и Бернија (Bernie) Сандерса. То је добро осмишљени политички шоу, чији је циљ био дискредитације новог председника“, казао је Орејли.

Треба подсетити да је уочи инаугурације у Вашингтону осим Марша жена било и других протеста и уличних нереда. У сукобима са агресивним демонстрантима повређено је шест полицајаца, а 217 учесника тих акција је ухапшено. Руска телевизија намерно меша те сукобе са Маршем жена. Али нереде су починили други људи, скривени иза маски и обучени у црно. Они су разбијали стакла и бацали камење на полицију. Америчка штампа их сматра „анархистима“ и „антифашистима“, али ко су заправо ти људи?

Почетком јануара, на web страници приватних огласа Backpage појавио се оглас: „Заради на борби против Трампа!“. Потенцијалним учесницима протеста било је понуђено 50 долара по сату или 2.500 долара месечно. Онима који би редовно сарађивали обећано је медицинско осигурање за целу породицу, укључујући и услуге офталмолога и стоматолога, те плаћање путних трошкова. Као послодавац у том огласу означена је организација под називом Протест по налогу (Demand Protest).

У саопштењу се наводи да се Протест по налогу обавезује да организује било коју протестну акцију, те да је приватност учесника загарантирана.

Након тога на конзервативним web страницама и друштвеним мрежама су се појавиле поруке попут „Издаја: Комунистичка група уз подршку Сороша прети свргавањем владе на дан инаугурације, левичарска група исплаћује својим активистима 2.500 долара месечно како би зауставили Трампа“.

Аутори тог огласа били су недоступни за медије. Међутим, коментатор телевизије Fox Newa Такер Карлсон (Tucker Carlson) је позвао у своју емисију представника Протеста по налогу три дана пре инаугурације Трампа. Конзервативни сајтови одмах су објавили „вест“ како је Карлсон „раскринкао либералног провокатора“ (и ту „вест“ је пренела и руска телевизија). Али, уствари, до излагања није дошло, саговорник Карлсона ништа конкретно није рекао.

Кад је Карлсон питао свог саговорника како се он стварно зове, јер име којим се он представља – Dominik Tullipso – заправо не постоји, гост Fox Newsa је рекао да се његово презиме изговара Туипсо уместо Тулипсо и одбио да покаже било какав документ. Он није одговорио на многобројна питања, па је онда рекао како „медији нису у стању да утврде да ли неко говори оно што мисли или само прича глупости“.

„У наше време је врло лако доћи на телевизију и свашта лупетати…“, устврдио је.

На крају, Карлсонов саговорник се и отворено наругао: „Пре пола сата смо били против Трампа, а сада га подржавамо“.

Све ово је наравно далеко од било каквог „раскринкавања“. У ствари, Карлсонов интервју са анонимним гостом требао је да доведе гледаоце до закључка да сваки протест може бити плаћена акција и да је зато боље остати кући, а не шетати у редовима демонстраната и на крају схватити да је то била обична превара.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси