Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Данас и Политика светли примери
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 01. 2017.

Извор: Данас

Данас и Политика светли примери

Савет за штампу представио истраживање о кршењу Кодекса новинара, Данас и Политика светли примери.

Београд - Дневни листови Данас и Политика најмање су кршили Кодекс новинара Србије у 2016. години, закључено је у истраживању Савета за штампу. Како је наведено, прошле године осам дневника у Србији направили су прекршаје кодекса у 5.477 текстова што је више од 2.000 него 2015. године. Н ајвише прекршаја етичког кодекса забележено је у Српском телеграфу, те у Информеру. 

На узорку од осам дневних листова који имају националну покривеност (Ало, Блиц, Вечерње новости, Данас, Информер, Курир, Српски телеграф и Политика) Комисија за жалбе је одлучивала о 126 приговора на текстове у којима је прекршен кодекс, што је више у односу на 2015. годину.

Готово у свим случајевима у којима је било прекршаја, повређено је више тачака, а највећи број жалби комисији упутили су грађани (49 одсто) и невладине организације (38 одсто). Од претходне године и чланови комисије имају право да поднесу жалбу, па је тако одлучивано о 11 приговора добијених на основу резултата мониторинга. 

- Највише прекршаја је и даље што се тиче истинитости извештавања, укупно 71. То су углавном тачке кодекса које се односе наклевете, неразликовање коментара од чињеница и нагађања и кршење претпоставке невиности. За нарушавање приватности је донето 26 одлука о прекршеном кодексу, за дискриминацију 11, а осам за претпоставку невиности, рекла је Гордана Новаковић, генерална секретарка Савета за штампу. 

Тренд да медији избегавају да објаве одлуке Комисије за жалбе, настављен је и у 2016. години, али у мањем броју него претходне године. 

У априлу је забележен највећи број текстова у којима је прекршен Кодекс новинара Србије, чак 616, што је дупло више него претходне године. 

- Један од главних разлога за овакав скок је случај Јелене Марјановић, убијене певачице. Сваки од тих текстова, с ретким изузецима, био је текст у којем је прекршен Кодекс новинара Србије, рекла је Тамара Скроза, чланица Комисије за жалбе Савета за штампу и додала да су Данас и Политика светли примери штампаних медија у којима се ретко појављују кршења Кодекса новинара Србије. 

Случајеви 

Случајеви у којима је прекршено право на приватност углавном се везују за приватне животе јавних личности, а то су углавном текстови о Бати Живојиновичу, Драгану Николичу и Милени Дравич, Даници Максимович и Неди Арнерич, али и текстови о обичним Ијудима, на пример о масовном убиству у Житишту, случајевима педофилије и насиља у породици гдесе осумњичени углавном означавају као починиоци, а често се објављују и идентитети малолетних особа.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси