Вести
06. 12. 2016.
Срамотно черупање РТВ Крагујевац
Растакање Радио-телевизије Крагујевац, као највеће медијске куће централне Србије, је добило још једну епизоду. У канцеларији извршитеља Небојше Вујанца одржана је прва лицитациона продаја имовине ове медијске куће пописане како би се намирили запослени који су због вишемесечног кашњења зарада тужили предузеће.
Најављена за 11 сати, лицитација је због велике гужве коју су направили новинари и купци почела са петнаестак минута закашњења, а окончана је око 13 часова. Купци нису били расположени да дају изјаве, а неки су, уплашени присуством камера, побегли од новинара преко терасе стана у којем су смештене канцеларије извршитеља Вујанца. У бежанији није било повређених, пошто се стан налази у приземљу зграде.
Лакрдијашка атмосфера зачињена је једним „горким“ садржајем, за који су заслужни представници града. Град Крагујевац је, као правно лице, заправо доминирао међу учесницима лицитације, купивши највећи део телевизијске опреме понуђене на продају. Присуство чиновника локалне самоуправе изненадило је новинаре који су пратили овај догађај, пре свега запослене у Радио-телевизији Крагујевац.
Две године нису издвојили ни један динар за медије, а сада су се појавили као купци опреме. Одакле им новац, ако су причали да конкурс за суфинансирање медија не могу да распишу зато што у буџету нема пара – упитала се новинарка РТК Слађана Обрадовић.
Град Крагујевац је пазарио три рачунара и једну камеру „сони“ за које је укупно издвојио 291.000 динара. Није то много за четврти по величини град у земљи, иако је буџет „танак“, али је остало нејасно шта ће локалној самоуправи телевизијска опрема, уколико, како неки познаваоци прилика тврде, не жели да формира некакву нову медијску кућу која би пратила скупштина дешавања и хвалила потезе напредњачке власти.
Обраћали смо се ресорним министарствима, надлежним агенцијама, разним скупштинским телима, али су сви остали глуви, упркос чињеници да се власник није у свему држао купопродајног уговора. Око наше куће се играју неке закулисне игре – револтиран је био дугогодишњи сниматељ РТК Предраг Петровић.
Да ствар буде интересантнија, као купац имовине РТК појавило се и једно градско предузеће – Јавно стамбено предузеће „Крагујевац“, које је за 285.000 динара, пет хиљада динара више од почетне цене, постало власник половног аутомобила марке „пунто“.
– Постиђен сам. Највећи део опреме купио је град, иако никог од функционера до сада није интересовало шта се дешава са овом медијском кућом – рекао је председник подружнице синдиката „Независност“ Горан Антонијевић, иначе шеф технике у РТК.
Највреднији део опреме – агрегат за напајање предајника на Жежељу у случају нестанка струје, купила је фирма „Слога констракшн“ из Крагујевца, по цени од 350.000 динара. Иначе, сва понуђена инмовина продата је, углавном, по почетној цени, осим „југа“ старог десет година који је на лицитацији, од првобитних 10.500 динара, достигао цену од 50.000 динара. Тај и остала два аутомобила, „заставу 101“ и „флориду“, купила су физичка лица. Новог власника није добио само један лаптоп марке „тошиба“.
Укупна вредност продате имовине РТК износи око 1,5 милиона динара, а према речима извршитеља Вујанца, од тог новца ће моћи да се намири отприлике половина од 26 запослених који су предузеће тужили суду, како би наплатили зараде за јун, јул и август.
Будући да предузеће има 67 запослених, којима се дугују шест плата, извршитељ Вујанац сматра да ће морати да се одржи бар још једна лицитација, с тим да ће имовина РТК тада бити понуђена по почетној цени која је 50 одсто нижа од процењене тржишне вредности. На првој лицитацији, опрема и аутомобили су понуђени на продају по почетној цени која је била „свега“ 30 одсто нижа од тржишне.
РТК је приватизована средином октобра 2015. године, када је ову медијску кућу, која баштини традицију дугу 46 година, за 85.500 евра купио бизнисмен из Крушевца Радоица Милосављевић. Осим што запосленима није исплаћивао зараде, Милосављевић, како тврди синдикат РТК, у предузеће није инвестирао уговором предвиђених 150. 000 евра, колико је током прве године рада требало да уложи у опрему. За Министарство привреде то, ипак, није био довољан разлог да поништи приватизацију.
У међувремену, РТК је остала и без директорке, пошто је Ирена Величковић, која је после априлских избора на тој функцији заменила Славицу Трифуновић, крајем прошле седмице подне оставку. Свој потез Величковић је образложила катастрофалним финансијским стањем у медијској кући чије је срамотно черупање, изгледа, тек почело.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.