Вести
21. 09. 2016.
Камен темељац слободе медија и изражавања
Слобода интернета је угаони камен слободе изражавања и слободе медија и мора се обезбедити и ојачати, саопштили су учесници дводневне конференције о дигиталним медијима и слободи изражавања, која је недавно одржана у Бечу, уз подршку ОЕБС-а.
Теме конференције која је окупила око 120 новинара, правних стручњака за медије, представника влада, стручњака за информационе технологије, научника, уметника и бораца за људска права из 14 земаља југоисточне и централне Европе били су правни, регулаторни и технолошким изазови за слободу изражавања у дигиталном окружењу.
Јакоб Мекангама, оснивач и директор данског института Јустиција рекао је да је јасно да је првобитна обећање о Интернету као медију за глобално повезани свет са слободним протоком информација и мишљења “озбиљно поткопан”.
- Све више се уводе нова ограничења и подиже ниво ценузре, рестрикција и казни на интернету - рекао је Мекангама.
Слобода интернета, истакао је, остаје једна од најзначајнијих линија фронта у широј глобалној борби око граница слободе говора и могла би имати огромни утицај на глобални развој демократије, иновација, креативности, образовања и наравно ширих слобода које уживају грађани широм света.
Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић изјавила је да постоје међународни правни стандарди који штите слободу и отвореност интернета истакавши да ти прави инструменти представљају главног носиоца слободе изражавања и медија у 21. веку.
- Технологија може бити нова, и брзо се мењати, али принципи остају исти - рекла је Мијатовићева, како се наводи на сајту ОЕБС-а.
- Морамо обезбедити поштовање и примену темељних људских права као што су слобода изражавања и медија на интернету и ван њега.
Петар Буркхард, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији оценио је да брз технолошки развој отвара многа врата за слободу изражавања и новинарства.
- Неки кажу да су то врата изазова. По нашем мишљењу, то су пре свега врата могућности. Истовремено, неки изазови остају, као што је на пример поштовање етичких стандарда Југоисточне Европе - рекао је он. Конференцију “Постизање дигиталног квалитета: Слобода изражавања” организовали су Канцеларија представника ОЕБС-а за слободу медија, Мисија ОЕБСа у Србији, Центар за медије, податке и друштво школе за јавну политику Централноевропског универзитета и фондација ШЕР.
Током конференције, изнети су предлози и сугестије за обезбеђивање и јачање слободе изражавања и медија на интернету, на основу којих ће бити састављен и објављен низ препорука, наводи се у саопштењу ОЕБС-а.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.