Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Саша Лековић: Стварно ми је жао што је стање у хрватском новинарству тако лоше као што је ХНД упозоравао
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 08. 2016.

Аутор: Ивана Хорватек, Ана Гавранић Извор: Fairpress

Саша Лековић: Стварно ми је жао што је стање у хрватском новинарству тако лоше као што је ХНД упозоравао

Извјештај међународних новинарских удруга и организација за заштиту слободе изражавања о стању у хрватском новинарству и политичким притисцима („Croatia: Media Freedom in Turbulent Times“) представљен је у уторак 9. коловоза у Хрватском новинарском дому.

На конференцији за новинаре ‘Интегритет медија и новинара у Хрватској’ предсједник Хрватског новинарског друштва (ХНД) Саша Лековић нагласио је како ХНД темељито упозорава на многе проблеме који утјечу на недовољну слободу медија у Хрватској и на ограничавање интегритета новинара и могућности да слободно раде свој посао.

На упит Фаирпресса јесу ли га резултати извјештаја о Хрватској мисије водећих организација за заштиту медијских слобода изненадили, предсједник ХНД-а Саша Лековић, казао је да нису.

 

Нису ме изненадили резултати, зато што Хрватско новинарско друштво упозорава и упозоравало је мјесецима управо на оно се показало као најважније у овом извјештају. Тако да, на неки начин, чудна ситуација јер ми смо сад представили извјештај који није наш, већ од низа међународних организација, врло одговорних и важних, а извјештај као да смо га писали ми. То с једне стране показује да смо били у праву, али с друге стране, колико год то овдје изгледало контрадикторно, мени је жао јер то значи да је стварно тако лоша ситуација као што ми говорили. То је мало бизарно, али је тако. И зато смо и одлучили да и преведемо тај извјештај, да га ставимо комплетног на wеб страницу и у оригиналу и на хрватском језику, управо да избјегнемо ту врсту манипулације. Ја сам само дао нагласке из извјештаја, но увијек постоји могућнпст да сам ја то интерпретирао како ХНД-у одговора, међутим, кад ставимо комплетан извјештај, онда је врло јасно и видљиво што у извјештају пише, можете провјерити код свих чланова делегације јесу ли се они заиста сложили и потписали тај извјештај. Он ће бити и на њиховим wеб страницама и бит ће послан свим нашим и еуропским институцијама.

Представљен извјештај садржи сажетак резултата тродневне мисије у Хрватској у липњу 2016. коју је предводила организација SEEMO (South East Europe Media Organisation/Медијска организација Југоисточне Еуропе) и у којој су судјеловали и представници ЕБУ-а (European Broadcasting Union/Еуропска радиодифузијска унија), ЕФЈ-а (European Federation of Journalists/Europska federacija novinara), ECPMF-a (European Centre for Press and MediaFreedom/Еуропски центар за слободу тиска и медија), ИПИ-ја (International Press Institute/Међународни Прес Институт) и аустријског огранка РСФ-а (Reporters Without Borders/Репортери без граница).

Закључује се да је у Хрватској на дјелу “неформална” ограничења слободе изражавања и она која се могу лакше замаскирати и стога занијекати. Та ограничења укључују велик политички утјецај у медијима као и политички мотивиран дискурс који настоји поткресати крила критичком новинарству издвајајући оне који га практицирају као “активисте” и “издајице”. Ти обрасци утјечу и на садржај медија изравним притиском или самоцензуром и на рецепцију садржаја код публике.

Као примјер актуалног политичког утјецаја у извјештају се истиче ново очигледно владино уплитање у јавни електронички медиј ХРТ. Унаточ било каквих техничких оправдања која се могу навести, отказ главном равнатељу ХРТ-а, премјештај готово 70 људи на друга радна мјеста те парадигматичне промјене програмског садржаја и призвука – у само неколико мјесеци – само је додатак покушају коалиције ХДЗ – Мост да задобије контролу над ХРТ-ом за властите намјере. Наводи се како је то узнемирујуће из разлога јер се у Хрватској спремају парламентарни избори у рујну 2016., кад би ХРТморао настојати произвести равномјерно, избалансирано информирање.

Спомиње се и Вијеће за електроничке медије (ВЕМ) и његова предсједница Мирјане Ракић, након што јеВЕМ привремено забранио рад једној телевизији због говора мржње. Делегати осуђују пропуст хрватских политичара да осуде просвјед против регулатора електроничких медија у сијечњу 2016. при чему су се извикивали фашистички поздрави уперени против предсједнице тог тијела српске народности. након што је ВЕМ привремено забранио рад једној телевизији због говора мржње. ВЕМ је изрекао забрану након што је телевизија З1 емитирала програм у којем је водитељ одјавио емисију упозоравајући гледатеље – посебно “мајке с дјецом” – да се клоне српске православне цркве у центру Загреба коју, по ријечима водитеља, воде “четничке војводе”

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси