Вести
26. 07. 2016.
Крстић: И Шабић и институције - професионално
Шабић је одлично урадио свој посао, а његов извештај показује да су институције - полиција и правосуђе, у овом случају радили професионалано и у складу са законом и својим обавезама, изјавио је Небојша Крстић поводом данашњег саопштења повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуба Шабића.
Шабић је раније данас саопштио да полиција и тужилаштво нису давали податке таблоидима, који су веома неетички писали о случају трагедије, злостављања и убиства малолетне А.С. у Вратарници код Зајечара, позивајући се на наводне изворе у полицији и тужилаштву.
"То је добро, јер ремети нашу устаљену праксу да ниподаштавамо институције, да говоримо да оне не постоје, да су уништене, а њих чине људи професионалци, који раде и кад ми не видимо. У овом случају се показало да институције постоје и да добро раде свој посао, а под тим мислим и на полицију и на правосуђе и на Шабића као институцију," изјавио је Крстић за Танјуг.
"С друге стране, имамо таблоиде који су ове ствари злоупотребили у сврху прављења тиража и Шабић је добро рекао да су они своје уставно право на објективно и ваљано информисање довели до карикатуре," рекао је стручњак за медије.
Он каже да је лако оптузити таблоиде, али да треба имати у виду да таблоидима тиражи падају, интерент им преузима читаоце, велика је конкуренција, па се новинари довијају не би ли задржали своја радна места до којих су тешко дошли.
"Али, када ''ставим на вагу'' сву патњу и понижење које таквим текстовима трпе и саме жртве и њихове породице, и на крају крајева и читава јавност, онда бисмо сви морали да апелујемо на таблоиде да се држе тог правовременог, ваљаног, истинитог, објективног информисања, без измишљотина само да би се повећао тираж," каже Крстић.
Он објашњава да медији читајући конкурентска издања увече, а у страху да нешто не пропусте, коригују своја јутарња издања, што све, према његовом мишљењу, ствара утисак о непостојању институција и државе.Таква медијска слика Србије последица је нерегуларних економских околности које медије терају да се тако понашају.
"То је штетно за све грађане, за читаоце, али и за медије, јер они тада девалвирају сами себе и ''једу'', јер повећање фреквенције снажних слика убијених, сназних текстова који су при том нетачни, који су богати неистинитим детаљима о неком злочину, што ствара потребу да сутра будете још гори, снажнији, да имате још више детаља, да будете још крвавији, да бисте привукли читаоце и онда настаје зачарани круг из којег нема излаза. Медији можда у том дану побољшају тираж, али у дугорочном смислу они сами себе убијају и сами су за себе некорисни," рекао је Крстић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.