Вести
25. 07. 2016.
Инвестиције и слобода медија
Ал Џазира је, почетком године тужила египатску владу за 150 милиона долара. Новинарски канали са седиштем у Катару изнели су свој случај пред Међународни центарза решавање инвестиционих спорова Светске банке у Вашингтону.
Али овај случај је много више од пуког комерцијалног спора у којем Ал Џазира покушава да реализује обавезе Египта, које та држава има према билатералном уговору о инвестицијама с Катаром. Ал Џазира наводи да су њене канцеларије затворене, да је блокиран пренос и емитовање програма, да је дозвола стопирана, а локални огранакликвидиран у обавезујућој процедури, да су њени новинари предмет шиканирања, хапшења и стављања у притвор из политичких разлога. Као један од аргумената наводи се да ове повреде слободе изражавања значе да Египат крши своје обавезе које има према међународним уговорима о људским правима.
Ако буде успешно окончана, ова парница ће показати како актуелни међународни закон може бити у служби реализације глобалних норме које су од суштинског значаја за слободан проток информација, и то упркос томе што уговорима о људским правима недостаје механизам за реализацију. С друге стране, не изненађује што власти, које стварање глобалног јавног форума доживљавају као претњу сопственом опстанку, уводе рестриктивну политику да би поткопавале слободу изражавања.
Подсећања ради, Универзална декларација о људским правима и Међународна клаузула о грађанским и политичким правима признају слободу изражавања и информација „безобзира на границе". Ове одредбе обезбеђују широко прихваћене стартне позиције за рад. А ипак, пошто нису званично обавезујуће, често имају мало практичног утицаја.
Насупрот томе, међународни трговински и инвестициони режими обезбеђују стриктне механизме примене. Тачке у којима се глобалне комуникације укрштају с међународном трговином и инвестицијама - на пример када медијске компаније дистрибуирају садржаје и имају испоставе у страним земљама - пружају прилику за употребу тих механизама, а све у настојању да се заштити слобода изражавања.
Према Општем споразуму о трговини услугама Светске трговинске организације (СТО), кршења обавеза према принципу најповлашћеније нације (МФН), приступа тржишту и националног третмана могу се регулисати тако што ће матична земља погођене компаније покренути иницијативу против владе која крши правила. Широко распрострањена интернетцензура недавноје препозната каотрговинска баријера. Али и закони СТО имају ограничења и тек треба да буду тестирани. Тако, рецимо, само владе могу да иницирају спорове у СТО. Да би се избегла освета, од владе која крши правила се захтева да, или промени понашање, или да понуди уступке којима се успоставља равнотежа. Не захтева се да се обезбеди компензација за штету причињену у прошлости.
Међународни инвестициони режим, који користи Ал Џазира у парници против Египта, потенцијално је ефикаснији. Тај сегмент законске регулативе састоји се од више од 3.000 уговора који нуде заштиту од широког дијапазона прекршаја влада домаћина, укључујући кршења МФН, „поштен и равноправан третман", оспоравање правде", „пуну заштиту и безбедност", „арбитрарно хапшење или злоупотребу" и лишавање својине. Ал Џазира на овај начин показује како би медијски инвеститори, можда, могли да користе механизме међународног инвестиционог закона да спрече земље домаћине да се мешају у независно извештавање, истовремено помажући да се успоставе глобалне норме које се тичу слободе изражавања. За разлику од трговинских споразума, већина уговора о инвестицијама омогућује страним инвеститорима, укључујући медијска предузећа и непрофитне организације, да траже своја права директно пред међународним арбитрарним трибуналима.
Међународни трговински и инвестициони режими нуде прилику да се медији заштите од покушаја гушења њихове слободе изражавања. Али, потребно је да се учини још више како би се развиле стриктне глобалне норме које штите слободу изражавања.
Ли Ц. Болингер је председник Универзитета Колумбија. Карл П. Совант је стални виши сарадник Центраза одрживе инвестиције Колумбија.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.