Вести
22. 07. 2016.
Андрејић: Ми смо ловиште за спорне инвеститоре
"Код нас долазе фирме које су заправо налик на ове наше "траге-франге" тајкунске проблематичне фирме. Ми као сиромашна земља, заглављена 30 година у спорну транзицију, ми смо страшно ловиште управо за такве", каже оснивач дневног листа Данас Божидар Андрејић.
Након што су локални медији објавили исповест Гордане Крстић, која је због "ненормалних услова за рад" напустила посао у Фабрици обуће Геокс у Врању, почело је да се одмотава још једно клупко мобинга страних послодаваца у Србији.
"Таквих случајева ће бити све више, због укупну ситуацију у друштву. Транзициона кретања, сиромаштво које је толико да људи морају да пристају на све. Теза која каже "зар зато што им ми не дајемо повластице, не можемо да обезбедимо боље услове?". Новцем не можемо да купимо синдикалне слободе. Инвеститори се размазе, када му једном даш нешто што не заслужује, ти си их већ ставио у минорни положај", каже Андрејић.
Све у случају Јура читајте ОВДЕ.
Андрејић каже да је јасно да су многи од тих уговора проблематични.
"Недавно сам чуо да отпуштања у Фијату, да су плод планираног процеса. Да, у уговору који нисмо видели, постоји ставка", каже Андрејић.
Он додаје да неке фирме које долазе у Србију имају традицију јаког синдикалног организовања, док код многих то није случај. Андрејић додаје да се "ми поносимо тиме да смо донели закон, а мало размишљамо о томе како се примењује".
"Читамо сад приче о Тенису као о неком врхунском хохштаплеру. Ми смо ловиште и за спорне инвеститоре", каже Андрејић.
"Полиграф смо претворили у Бога"
Компанија Перутнина Птуј Топико из Бачке Тополе потврдила је да је спровела полиграфско испитивање радника, како наводе, у циљу заштите потрошача.
"Да ли је тај начин, провере и шпијунирања, једини начин да се нешто организује? Опет се враћам, ми смо менталитетски, правно и законски кодирани да је најлакша шпијунажа, полиграф...уместо да се радни процес организује тако да то није могуће", каже Андрејић.
Оснивач Данаса објашњава да је компанија открила да је рецимо нестало нешто што се производи, а "прва помисао је да људи краду".
"Полиграф смо претворили у Бога. "Ја ћу тебе на полиграф"...То је постала мантра, то мене ништа чуди. То је сулуда мера", каже Андрејић.
"Нисам сигуран да ћемо икада сазнати шта се десило са Дадом Вујасиновић"
Више јавно тужилаштво у Београду саопштило је да се као закључак извештаја Холандског форензичког института из Хага наводи да повреде које су изазвале смрт Радославе Даде Вујасиновић могу бити резултат убиства, самоубиства или несрећног случаја.
Андрејић каже да је комисија морала да отвори све три могућности, и да је мало тога остало од трагова.
"Склон сам да помислим да је реч о елиминацији. Довести неког да се доведе у ситуацију да учини нешто што је оном ко је доводи у ту ситуацију пожељно... то криминални кругови раде. Уклоњени су кључни трагови, ствар се стављала под тепих, после смо имали сви неке друге "велике бриге", наводи Андрејић.
Он закључује да није сигуран да ћемо икад сазнати шта се стварно десило са Дадом Вујасиновић.
Говорећи о наслову у НИН-у "Побуна 42 писца против власти", Андрејић каже да би тај списак могао бити и дружи.
"Добро је да се по сегментима те елите јављају иницијативе, али мислим да ће власти на један нехајан начин да се оглушавају на такве иницијативе", каже Андрејић.
Љиљана Смајловић, која је недавно поднела оставку на место главне и одговорне уреднице листа Политика, добила је отказ.
У документу се констатује да је 11. јула Љиљани Смајловић престао радни однос и да се, како се наводи у документу, у складу са Законом о раду отказује и уговор о њеном радном ангажовању.
"Ствар није пријатна и она отвара два крупна питања. Један је статус Политике. Ми у власничкој структури имамо такву нејасноћу да то није нормално. И отуда то. Љиљана не зна ко јој је дао отказ", каже Андрејић и додаје да друго питање које је покренула Смајловић јесте да ли је умешан и премијер Вучић у њену смену.
Андрејић додаје да су власти направили изложбу да нема цензуре, а са друге стране "другим манипулативним методама посредно утичу на то да се понекад може из корена мењати стуктура неке редакције".
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.