Вести
06. 07. 2016.
Непрофитни медији упутили Влади захтјеве за спречавање урушавања медијских и демократских стандарда
Непрофитни медији окупљени у Мрежи еманципације упутили су с конференције “Стабилизација и развој непрофитних медија у Хрватској” седам захтјева за спречавање додатног урушавања медијских и демократских стандарда, од чега као приоритет истичу наставак рада на медијској стратегији.
Осим довршења медијске стратегије, затражено је јавно финанцирање непрофитних медија путем институционалних потпора у транспарентном натјечајном поступку, на темељу издвајања 2,5 посто укупних лутријских годишњих средстава Хрватске лутрије и то на самосталној позицији — “непрофитни медији”.
Затражено је повећање постотка финанцирања непрофитних медија путем Фонда за плурализам и разноврсност електроничких медија на чак 20 посто, затим хитна проведба програма “Медији заједнице” те потицање стварања јавних медија на локалној и регионалној разини.
Захтјева се хитно доношење одлуке о додјељивању дијела расположивих радијских и телевизијских фреквенција за непрофитне накладнике, али и додатно капацитирање стручних служби у Министарству културе за медије и медијску политику. Предложено је оснивање јединственог јавног Фонда за медије с различитим линијама државне потпоре којим би се “финанцирали медији и новинарство у оном својем дијелу у којем задовољавају јавни интерес”.
На тематској расправи посвећеној сагледавању могућности за стабилизацију и развој непрофитних медија у Хрватској судјеловали су Сандра Бартоловић, новинарка Форум.тм-а, Даворка Блажевић, главна уредница Трис-портала Шибеник, СДП-ови Пеђа Грбин и Милан Живковић, потпредсједник СДСС-а Милорад Пуповац и ХНС-ов Горан Беус Рикемберх. Иако најављен, представник ХДЗ-а Јасен Месић није се појавио као говорник на расправи.
У уводном излагању, водитељица Документе — Центра за суочавање с прошлошћу Весна Тершелич, подсјетила је на све нападе на медијски сустав од формирања Орешковићеве владе.
„Укинути су сви механизми финанцирања непрофитних медија у овој години и зато смо позвали политичаре који се баве медијском политиком како би им поставили питање што ће бити с медијском стратегијом коју смо годинама чекали. Непрофитни и независни медији представљају брану од цензуре, конкретан одговор на цензуру у медијима“, навела је Тершелич.
Јелена Берковић из ГОНГ-а истакнула је како Хрватска посљедњих мјесеци има дефектну демокрацију, док ону квалитетну какву желимо не можемо имати ако медији нису одговорни и професионални и ако новинарство није третирано као јавно добро.
„Десант на медије имат ће дугорочне посљедице, но ова је криза уједно и прилика за боље освјешћивање потребе за независним медијима и оснаживања новинарске професије“, рекла је Берковић те нагласила да ће се помно пратити обећања и изјаве политичара.
„Власт до сада није помагала медијима и новинарима да буду неовисни. Бивша власт се трудила контролирати медије, а нова власт је то злоупотријебила на радикалан начин“, истакнуо је предсједник ХНД-а Саша Лековић.
„О медијима се у посљедњој кампањи мало говорило. Мост је имао програм који је компилирао преписивањем од ХНД-а и других невладиних организација и с којим смо се ми начелно могли чак и сложити, али избором Златка Хасанбеговића као ресорног министра доказали су како је тај програм била само фарса“, додао је.
ХНД има свој попис захтјева који ће бити уручен новој влади, казао је Лековић и подсјетио да је подршка њиховим захтјевима стигла из свих релевантних међународних организација:
„Хрватску је недавно посјетила делегација каква до сада није била нити у једној еуропској земљи, чак ни у Мађарској и Пољској. Делегација је снимила медијску ситуацију и ускоро би требала објавити свој извјештај“.
Захтјеви ХНД-а су јавност и транспарентност власништва медија, заштита од концентрације власништва медија, редакцијски статути и механизми који ће осигурати проведбу статута, колективни уговор на националној разини, брисање клевете, увреде и срамоћења из Казненог закона, хитне измјене закона о ХРТ-у, измјене Закона о медијима и Закона о електроничким медијима, мјесечна тематска сједница о медијима у Сабору, мјесечне конференције Владе, поновно оснивање Вијећа за медије и оснивање другог саморегулаторног тијела за медије.
Даворка Блажевић с портала Трис.цом, образлажући мотиве оснивања непрофитних медија, рекла је како је од 2008. више од тисућу новинара остало без посла и то редом оних који су заслужили да буду награђени за свој рад. „Одлучили смо подузети нешто како би наставили радити но што је наша изворна задаћа, да објективно информирамо свјесни како и наша објективност може бити предметом преиспитивања, али с искреном намјером да будемо непристрани и одговорни према јавности – и зато нас нитко не може купити“.
Блажевић је коментирала изостанак представника ХДЗ-а на расправи и позвала НГО сектор да настави упирати док се не постигне суставно рјешење: „То што нитко из актуалне, сада техничке власти није дошао овамо говори о њиховој перцепцији непрофитних медија. Основни је задатак Хасанбеговића био да утиша глас непрофитних медија и романтично би сада било надати се да ће та иста гарнитура сада бити ту с нама расправљати о суставним рјешењима“.
Снимку расправе можете послушати овдје.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.