Вести
06. 04. 2016.
Омбудсман: Било незаконитости у раду МУП
Заштитник грађана Саша Јанковић изјавио је данас да не стоји изјава министра унутрашњих послова Небојше Стефановића да ниједан државни орган није утврдио незаконитост у раду тог министарства због информација које је он као министар добио о праћењу једне новинарке, јер је заштитник грађана утврдио да је незаконитости било.
"Стручна служба Заштитника грађана истиче да је надлежни државни орган - заштитник грађана, у законом прописаном поступку контроле, утврдио незаконитости и неправилности у раду Министарства у том случају, због чега изјава министра Небојше Стефановића не стоји", навео је Јанковић у саопштењу.
У поступку контроле МУП-а, заштитник је утврдио да су информације које је Стефановић изнео на Радио-телевизији Србије (РТС) прибављене на неправилан начин и ван надлежности Министарства унутрашњих послова.
Стефановић је на РТС-у рекао да ће се повести прича о праћењу једне новинарке која је, како је навео, радила још у време Слободана Милошевића, а такође је најавио да ће се "председник једног новинарског удружења појавити у јавности и то рећи "као једну скандалозну ствар".
Након тога председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Вукашин Обрадовић изјавио да ће НУНС поднети пријаву против министра Стефановића како би се утврдило како је дошао до сазнања да ће бити објављене информације да је полиција пратила једну новинарку.
"Радници МУП не смеју службено, на послу, бити задужени да прикупљају податке о чему новинари разговарају и шта намеравају да раде, сем ако постоје сазнања да планирају извршење кривичног дела, а тада то на посебан, законом уређен начин, раде специјално оспособљени и овлашћени припадници полиције", објаснио је Јанковић.
Он је казао да министар, ако дође до неформалних сазнања, не сме да их саопштава грађанима као да су службена.
"Сваки запослени у органу управе мора да зна на ком радном месту ради, који су му послови и задаци. Министар не сме захтевати од запослених да му податке саопштавају искључиво усмено. Све наведено су незаконитости којима се крши Уставом гарантовано право грађана на законит рад управе", рекао је он.
Заштитник грађана је додао и чињеница да није почињено кривично дело неовлашћеног прислушкивања и снимања не значи да је оно што је урађено законито, јер није свака незаконитост кривично дело.
"Посебно забрињава чињеница да је МУП писано и уз доказе, како закон и налаже, обавестило заштитника грађана о спровођењу препорука датих да би се смањиле последице учињених пропуста и могућност да се понове, док министар унутрашњих послова јавно изјављује да никаквих незаконитости није било, а да законом прописане препоруке заштитника грађана којима овај орган остварује Уставом утврђену корективну функцију немају никакву посебну снагу", оценио је Јанковић.
Министар Стефановић је у недељу казао да он ништа незаконито није урадио.
Коментари (1)
Остави коментар06.04.
2016.
КАМПАЊА
Изгледа да је заштитник (себе и себи сличних), заиста одлучио да се кандидује за председника Србије, па је већ кренуо у кампању. Овим потврђује тајно-јавна говоркања "виђенијих" опозиционара, да ће Вучића срушити на изборима за председника Србије, па сада опипавају терен тражећи најбољег кандидата.
ОдговориАко им је "заштитник" најбољи, јасно је у којој су позицији.
Додуше ни потез да се нападне неко од министарстава "силе", а то "заштитник" редовно чини, није нов изум, а увек донесе по неки поен.
А колико однесе?