Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Без цензуре и без реза
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

07. 03. 2016.

Аутор: Д. Ераковић Извор: Данас

Без цензуре и без реза

Док се на медијској мапи Србије тек могу наслутити последице потреса приватизације, у Шапцу су прилике нешто боље него што су биле. За продају два значајна медија са традицијом дате су добре понуде, тако да је РТВ Шабац купљена за 460.000 евра а лист „Гласа Подриња“ за 180.000 евра. И претходних година у шабачким медијима чула се слободна реч и поштовало право на слободу мишљења, а судећи по најавама, тако ће, вероватно, и остати.

Једна од новина у програмској схеми ТВ Шабац је емисија „Нецензурисано", која се емитује из београдског студија, а водитељ и уредник је позната новинарка Антонела Риха.

С обзиром на сам назив емисије, за очекивати је да гости представе оно о чему се у Србији углавном прећуткује у медијима.

Уз то, на овој телевизији дуго година на програму је емисија „Полигон“, коју уређује и води Миљана Чворић, где се сучељавају различитамишљења, апоред гостију из Шапца присутни су и саговомици из Београда и других градова.

На приватној ТВ „Ас“ емисија „Актуелна тема“ водитеља и уредника Ханибала Ковача, ставља у фокус вруће теме, са ексклузивним гостима и различитог политичког опредељења. Редовно им се оставља могућност да кажу оно што нису били питани у току емисије а желели би да истакну.

Лист „Гласа Подирња", поред неких нових рубрика и на повећаном броју страна, од недавно има и колумну Зорана Кесића, а очекују се још нека појачања. Шабачки недељник „Подринске“ претреса и оно што се скрива под тепих. За ширење слободе мишљења служи и трибина „Свеж ваздух“ коју је покренуо новинар Ненад Кулачин, а гости су углавном новинари. 

Да ово није само тренутни талас, треба рећи да се у Шапцу новинарство и новинари уважавају. Тако је прошле године, поводом 22. априла, новоустановљеног Дана Шапца, повељу града добила Оља Бећковић.

За председника Чивијачке републике изабран је Зоран Кесић. Ту су и стална обележја: ускоро ће бити уређен Трг Станислава Винавера, знаменитог шабачког књижевника, новинара и преводиоца; некадашња Мачванска улица добила је име по Драгиши Пењину, новинару Гласа Подирња“, а недавно је и кабинет за српски језик у Шабачкој гимназији назван по њему; улица у Мазином блоку названа је по Љубисаву Андрићу, новинару „Гласа Подриња“, а једна улица названа је по првом шабачком штампару и издавачу „Шабачког гласника“, Андрији Славују.

Традиција 

Однос према медијима и новинарима дубоко су у традицији Шапца, где је, само између два рата, излазило више од 30 листова и часописа. Тренутно, после ћетвртвека, град је добио и један озбиљан часописза културу и уметност„Код 21", а поред недељника „Глас Подриња" и „Подринске" излази такође недељни лист „Спорт у Подрињу".

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси