Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Тражили плате, добили суспензију
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 10. 2008.

Извор: Преглед

Тражили плате, добили суспензију

После једносатног штрајка упозорења 10. октобра, синдикална организација „Независност“ приватне „Ентер“ телевизије, са седиштем у Београду, најављује организовање шире обуставе рада, уколико се са послодавцем наредних дана не постигне договор око исплате заосталих зарада за аугуст и септембар.

Како објашњава Љубодраг Стефановић, председник штрајкачког одбора Ентер ТВ због синдикалних активности и легитимних захтева за исплатом зарада, њему је вршилац дужности Јелена Богданов уручила решење о суспензији у трајању до три месеца, а са посла су удаљена још два радника - Иван Јоксимовић и Викторија Николић.

Иако се ради о кршењу Закона о штрајку и Закона о раду, нико од надлежних Инспекција рада, Министарство рада и социјалне политике, као ни надлежни у Министарству културе нису уопште реаговали на ове појаве у „Ентеру“ где је запослено око 100 особа и сви су престрашени, наводи Стефановић.

Истовремено, извршни директор Ентера Горан Ранђеловић забранио је тројици суспендованих приступ радним просторијама због повреде радне дужности. Случај је попримио сензационалне размере, о чему ће се информисати чак и Међународна организација рада, када је послодавац наредио да се штрајк може организовати само од 11 до 12 сати током радног времена.

Запослени су дужни, уколико и учествују у штрајку, да пре тога изврше радне обавезе прилагођене програмској схеми, иначе ће по Закону о раду да буду санкционисани по основу повреде радне дужности. Ради заштите запослених са „Ентера“ ангажовао се Бранислав Чанак, председник синдиката Независност и гранског синдиката медија истакавши да овај случај у једној малој медијској кући указује на непоштовање права запослених не само од стране послодавца, већ и надлежних државних органа које не поштују ни елементарну законитост. Због легитимног штрајка се не може по важећим законима изрећи суспензија, тврди Чанак.

Истовремено се у многим медијима данас дешавају поремећаји, а због штрајка у штампарији Младост у Ћуприји 60 радника је добило отказ, иако се радило о законском и регуларном вођењу обуставе.

Чанак је најавио да ће данас, 27. октобра ови случајеви кршења законитости бити предмет расправе колегијума социјално-економског савета, јер се у пракси све чешће појављују методи драстичног „кажњавања“ синдикалаца који захтевају заштиту права, најчешће основног, на плату. У неким земљама је обрнуто, затвором се кажњавају послодавци који не исплаћују - плате.


Д. С.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси