Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Правилник РРА неуставан
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 10. 2008.

Извор: Политика

Правилник РРА неуставан

Републичка радиодифузна агенција је доношењем Правилника о поступку принудног извршења одлука Савета РРА прекорачила своја Уставом и законом утврђена овлашћења, констатовао је јуче Уставни суд Србије, а поменути правилник оценио као неуставан и незаконит у целини.

Предузеће „Палма” из Београда оспорило је поједине одредбе тог акта по којима одлука Савета о привременом или трајном одузимању дозволе за емитовање програма, као и одлука о забрани емитовања програма онима који раде без дозволе постају коначне и извршне даном достављања странци.

Иницијатор је навео да таква регулатива искључује право на жалбу, односно двостепеност у решавању спора, што је супротно Уставу и Закону о општем управном поступку. Иницијатори су оспорили и део правилника по коме „председник Савета доноси закључак о дозволи извршења”, јер, по закону, такав закључак може да донесе само Савет као орган РРА, а не председник Савета.

Агенција је у одговору суду одбацила овакве примедбе, наводећи да Закон о радиодифузији није прописао поступак заштите права приликом принудног извршења одлука Савета РРА, па је агенција сматрала да је овлашћена да уреди ту материју. Судија известилац мр Драгиша Слијепчевић констатовао је да Законом о радиодифузији није предвиђено овлашћење агенције да ближе уређује поступак принудног извршења одлука Савета РРА.

То, иначе самостално тело, врши јавна овлашћења, а законом му је поверено да доноси стратегију развоја радиодифузије у Србији, стара се о доследној примени прописа у овој области, издаје дозволе емитерима и надзире њихов рад, а може доносити препоруке, упутства и друге прописе у складу са законом.

Кад је реч о принудном извршењу одлука, Савет РРА је овлашћен да пропише садржину и образац легитимације лица овлашћеног за принудно извршење одлука Савета. Законом о радиодифузији, међутим, агенцији није дато овлашћење да ближе уређује принудно извршење одлука Савета РРА. Иако су иницијатори оспорили само делове реченог правилника, УСС сматра да је цео акт неуставан, јер су и остале одредбе у директној вези са оспоренима.


М. Петрић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси