Вести
26. 05. 2014.
Омбудсман: Слободно критикујте, цензура је забрањена Уставом
Заштитник грађана Саша Јанковић изразио је данас забринутост због све чешћих сазнања да се поједине информације и критике повлаче из јавно доступних средстава информисања и информационог простора, а грађанима је поручио да је у Србији загарантовано право на слободу мишљења и изражавања, а да је цензура забрањена Уставом.
Јанковић у саопштењу истиче да свако има слободу да буде критичан, да буде критизер, да буде оптимиста и песимиста, да верује или не верује, да подржава или оспорава, да ниподаштава, велича или буде равнодушан, да ћути или говори и да ставове и идеје слободно и јавно тражи, прима, даје, размењује и шири.
"Држава и сви њени органи дужни су, не само да се сами уздрже од мешања у ту слободу, већ морају да је штите од напада са било које стране и да подстичу њено остваривање. Само ако је то неопходно ради заштите права и угледа других, чувања ауторитета и непристрасности суда и заштите јавног здравља, морала демократског друштва и националне безбедности, слобода изражавања се може ограничити, али то не може да чини свако, већ само законом одређени органи у законом прописаном поступку", објашњава заштитник грађана.
У саопштењу омбудсмана истиче се да је право свакога да буде обавештен о питањима од јавног интереса, а да је дужност државе и свих органа власти да о тим питањима грађане обавештава истинито, потпуно и благовремено.
"Дужност државних органа је да грађанима предочавају чињенице о свом раду и стварају услове да тај рад грађани слободно коментаришу, а не да државни органи и руководиоци оцењују сопствени рад и коментаришу понашање грађана, док грађани трагају за чињеницама и обављају послове из надлежности државних органа и служби", наводи Саша Јанковић.
Према његовим речима, нико не сме да спречава ширење информација и идеја путем средстава јавног обавештавања, у шта се поред традиционалних медија данас убраја и Интернет.
Може се, објашњава Јанковић, спречити само ширење информација и идеја које позивају на насилно рушење Уставног поретка или нарушавање територијалног интегритета Србије, које пропагирају рат или подстрекавају на непосредно насиље или којима се заговара расна, национална или верска мржња или подстиче на дискриминацију, непријатељство или насиље, али то не сме да чини нико сем надлежног суда, у законом прописаном поступку.
Коментари (1)
Остави коментар26.05.
2014.
Ogranicenja
"Sloboda izražavanja može se zakonom ograničiti, ako je to neophodno radi zaštite prava i ugleda drugih, čuvanja autoriteta i nepristrasnosti suda i zaštite javnog zdravlja, morala demokratskog društva i nacionalne bezbednosti Republike Srbije" (Ustav, clan 46. stav 2).
Одговори"U Republici Srbiji nema cenzure. Nadležni sud može sprečiti širenje informacija i ideja putem sredstava javnog obaveštavanja samo ako je to u demokratskom društvu neophodno radi sprečavanja pozivanja na nasilno rušenje Ustavom utvrđenog poretka ili narušavanje teritorijalnog integriteta Republike Srbije, sprečavanja propagiranja rata ili podstrekavanja na neposredno nasilje ili radi sprečavanja zagovaranja rasne, nacionalne ili verske mržnje, kojim se podstiče na diskriminaciju, neprijateljstvo ili nasilje" (Ustav, clan 50. stav 3).