Вести
26. 05. 2014.
Ко пере руке од гашења страних канала
Тек када је РРА саопштила да није наложила оператерима већ ТВ станицама да прилагоде програм Дану жалости, канали су поново у кабловској понуди
Саопштењем у коме СББ „враћа” искључене канале, овај кабловски оператер је признао да није имао налог од РРА да искључи прекограничне канале већ да је то урађено самоиницијативно. У истом саопштењу је извињење корисницима „који ће гледати неадекватне садржаје за време Дана жалости” као и онима који су оштећени јер им није испоручена услуга коју редовно плаћају. Убрзо су канали почели да се враћају на мали екран. Неки оператери пре а неки касније укључили су програме док су код неких (опен ИПТВ) гледаоци могли све време да прате програме из бивших република. Најбоље су прошли претплатници ПТТ кабловске мреже којима су били угашени углавном домаћи музички канали.
Већ дуго се по друштвеним мрежама води прави мали рат између незадовољних корисника којима се искључују кабловски канали (углавном из земаља бившеСФРЈ) када је на њиховим програмима неки садржај који се емитује на каналима са националном фреквенцијом. То су пре свега спортски садржаји, а одскора и забавне емисије па чак и турске ТВ серије. Имали смо ситуацију да се искључује босански ОБН, који је емитовао трећу сезону серије „Сулејман Величанствени”, а да нико од наших телевизија није купио права за емитовање. Када би упитали зашто је то тако, уследио би одговор: „Ми радимо по закону”, а на додатно питање „По ком члану ког закона?” преписка би била завршена. У почетку канали нису „замрачивани” на дигиталној услузи која се додатно плаћа – дигиталној Д3 телевизији, али је ускоро и ту дошло до „прекида сигнала”. Интересантно је да се „гасе” само атрактивни спортски догађаји, а када је на програму на пример ватерполо, зимски спортови или стони тенис, одједном ТВ права за подручје наше земље више не постоје. Неки људи из појединих кабловских телевизија, који разумљиво не желе да им се помене име, кажу да то функционише тако што први човек неке од телевизија са националним фреквенцијама позове оператере и „замоли их” да искључе програм који емитује исти садржај. По навици, оператери настављају да сами спроводе аутоцензуру и када се то не тражи од њих, по систему – за сваки случај.
Кап је прелила чашу када је у Србији уведена тродневна жалост. Искључена је већина канала, осим домаћих и неких повлашћених. Сигурно нико од оператера није очекивао да ће претплатници овако бурно реаговати. Друштвене мреже су биле преплављене негодовањем корисника којима је ускраћено нешто што редовно и скупо плаћају. Наравно да нико није био увређен што не може да се весели уз музичке канале, већ се поставило питање ко то уместо нас може да одређује како ћемо, колико и на који начин жалити. Живимо у веку високих технологија, па сви „неприкладни” садржаји могу да се виде на интернету, ту су и компјутери, ЦД и ДВД са филмовима и музиком... Из РРА су у почетку покушали да бране кабловске оператере. Председник савета РРА, Горан Караџић изјавио је да они који не могу без ТВ канала треба да се стрпе три дана јер су људи у поплављеним подручјима изгубили све. А када је талас негодовања постао велики, из Савета стиже саопштење да кабловским оператерима није наређено да искључују канале већ да су то они урадили самоиницијативно.
Више се није помињао ни закон већ су сви канали, осим музичких, враћени у понуду. Сазнали смо и да је препорука била намењена каналима који су морали да свој програм прилагоде Дану жалости, а не дистрибутерима, то јест кабловским оператерима. Велики број реаговања на друштвеним мрежама и сајтовима односио се на избор канала који ће бити угашени. Остали су спортски канали где видимо радост после постигнутог гола, дечји канали пуни смеха и весеља, гледали смо и пресрећна лица типова из залагаоница после добре куповине, руске забавне канале...
Док су домаћи канали 24 сата дневно емитовали потресне слике са поплављених подручја, повлашћени кабловски канали, који нису искључени, емитовали су рекламе и остваривали добит. Чини се да је власнике кабловских система највише погодило то када су корисници тражили да им се врати новац јер нису добили оно што су платили, а чиме су се уговором обавезали.
Остављени на цедилу од стране РРА, немајући закон којим су бранили своје ставове, кабловски оператери су признали пораз и вратили канале у понуду.
Остаје да се види како ће све то функционисати у наредном периоду. Тзв. прекогранични канали који се реемитују у Србији, немају дозволу РРА, не плаћају надокнаду и налазе се ван правног пореског и фискалног система Републике Србије. У нацрту новог закона реемитовање канала подразумева преузимање програма уз обавезу синхронизовања и титловања програма без права на прекрајање, мењање садржаја и убацивање прилога и реклама. Тренутно је у Србији месечни приход ТВ станица од реклама око 9 милиона евра од чега 30 процената „узимају” страни канали који се (само) у Србији финансирају из три извора – рекламе, надокнада од кабловског оператора и месечна претплата корисника.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.