Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  25 година Б92!
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 05. 2014.

Извор: Б92

25 година Б92!

"Време је за правду, време је за истину," песма Дисциплине кичме прва је нумера која је пре 25 година отишла у етар са фреквенције 92,5 и означила почетак Б92.

Тог 15. маја 1989. године у подне, из мале просторије на В спрату Дома омладине у Београд почела је да ради мала градска радио станица Б92.

Њена чујност је била немерљива у односу на утицај који је имала. Радио се чуо у кругу двојке, али је зато креирао мишљење, догађаје и посебно естетику. Б92 је временом, током '90-их израстао у покрет.

Креирајући урбану атмосферу, културну и политичку сцену са снажним антиратним и порукама непристајања на аутократију коју је носио режим Слободан Милошевића Б92 је постао препознатљив и аутентичан медиј. 1995. године Б92 покреће сајт. Пет година касније и телевизију.

Из скромних услова у којима је почео да емитује програм као омладинска радио станица која се чује у Београду, Б92 је израстао у компанију која данас има и телевизију, веб сајт, Фонд Б92, књижевно издаваштво, музичку продукцију и културни центар РЕX.

25 година дугу историју Б92 обележили су и сви најзначајнији догађаји модерне српске политичке и друштвене историје - у тренутку када је Слободан Милошевић дошао на власт, Радио Б92 био је један од ретких слобдоних медија у Србији који је критиковао говор мржње, насиље и нетолеранцију, водио герилску борбу за демократску, културну и бољу земљу. Ту своју борбу је употпунио грађанским, антиратним и хуманитарним акцијама. Б92 је четири пута био забрањиван - 1991, 1996, 1999. и 2000. године.

Након 5. октобра Б92 прераста у компанију која своја три медија радио, тв и wеб развија у комерцијалним условима које успоставља српска тразниција и њени носиоци, представници и законодавци, носећи се са недаћама и тешкоћама које потресају српско друштво од 2000. године до данас.

Четврт века Б92 обележевају пре свега људи који су га чинили или га дан данас чине, посвећени неким универзалним вредностима и принципима слободе.

"Истински хероји Б92 су људи. Поносан сам на све људе који су учествовали на најкреативнији начин у формирању Б92. Велика већина је у свим ситуацијама у којима су били остали изузетни, врхунски, привржени основним принципима око којих смо се окупили. Укључујући и оне који нису више са нама: Зорана Мамулу, Миомира Грујића Флеку, Бориса Николића, Тању Петровић, Сашу Марковића Микроба и Ђорђа Динића Ђолета Трипа", каже Веран Матић.

Због посвећености одговорном новинарству и позитивним друштвеним променама, Б92 је стекао међународни углед: кућа и чланови њеног тима добитници су многих престижних међународних награда за новинарску храброст и промоцију људских права. О Б92 је написан и бестселер "Тхис ис Сербиа Цаллинг", Метјуа Колина.

О историји Б92 дугој 25 година слушајте на Радију Б92. Програм током читавог дана биће посвећен овом јубилеју. Више информација прочитајте и на нашем радијском специјалу 25 година Радија Б92. Ту можете преслушати и све до сада емитоване епизоде из радио-серијала "Радио који слушате, гледате, читате, додирујете... Радио који живи", насловљен по првом званичном слогану станице из 1989.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси