Вести
15. 05. 2014.
25 година Б92!
"Време је за правду, време је за истину," песма Дисциплине кичме прва је нумера која је пре 25 година отишла у етар са фреквенције 92,5 и означила почетак Б92.
Тог 15. маја 1989. године у подне, из мале просторије на В спрату Дома омладине у Београд почела је да ради мала градска радио станица Б92.
Њена чујност је била немерљива у односу на утицај који је имала. Радио се чуо у кругу двојке, али је зато креирао мишљење, догађаје и посебно естетику. Б92 је временом, током '90-их израстао у покрет.
Креирајући урбану атмосферу, културну и политичку сцену са снажним антиратним и порукама непристајања на аутократију коју је носио режим Слободан Милошевића Б92 је постао препознатљив и аутентичан медиј. 1995. године Б92 покреће сајт. Пет година касније и телевизију.
Из скромних услова у којима је почео да емитује програм као омладинска радио станица која се чује у Београду, Б92 је израстао у компанију која данас има и телевизију, веб сајт, Фонд Б92, књижевно издаваштво, музичку продукцију и културни центар РЕX.
25 година дугу историју Б92 обележили су и сви најзначајнији догађаји модерне српске политичке и друштвене историје - у тренутку када је Слободан Милошевић дошао на власт, Радио Б92 био је један од ретких слобдоних медија у Србији који је критиковао говор мржње, насиље и нетолеранцију, водио герилску борбу за демократску, културну и бољу земљу. Ту своју борбу је употпунио грађанским, антиратним и хуманитарним акцијама. Б92 је четири пута био забрањиван - 1991, 1996, 1999. и 2000. године.
Након 5. октобра Б92 прераста у компанију која своја три медија радио, тв и wеб развија у комерцијалним условима које успоставља српска тразниција и њени носиоци, представници и законодавци, носећи се са недаћама и тешкоћама које потресају српско друштво од 2000. године до данас.
Четврт века Б92 обележевају пре свега људи који су га чинили или га дан данас чине, посвећени неким универзалним вредностима и принципима слободе.
"Истински хероји Б92 су људи. Поносан сам на све људе који су учествовали на најкреативнији начин у формирању Б92. Велика већина је у свим ситуацијама у којима су били остали изузетни, врхунски, привржени основним принципима око којих смо се окупили. Укључујући и оне који нису више са нама: Зорана Мамулу, Миомира Грујића Флеку, Бориса Николића, Тању Петровић, Сашу Марковића Микроба и Ђорђа Динића Ђолета Трипа", каже Веран Матић.
Због посвећености одговорном новинарству и позитивним друштвеним променама, Б92 је стекао међународни углед: кућа и чланови њеног тима добитници су многих престижних међународних награда за новинарску храброст и промоцију људских права. О Б92 је написан и бестселер "Тхис ис Сербиа Цаллинг", Метјуа Колина.
О историји Б92 дугој 25 година слушајте на Радију Б92. Програм током читавог дана биће посвећен овом јубилеју. Више информација прочитајте и на нашем радијском специјалу 25 година Радија Б92. Ту можете преслушати и све до сада емитоване епизоде из радио-серијала "Радио који слушате, гледате, читате, додирујете... Радио који живи", насловљен по првом званичном слогану станице из 1989.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.