Вести
27. 07. 2009.
Актуелни модел приватизације урушава медије у унутрашњости
Представници електронских медија из унутрашњости Србије траже стварање законских услова за формирање регионалних јавних сервиса
Крагујевац - Пет радиотелевизијских станица из унутрашњости Србије ускоро ће, у оквиру тзв. „Крагујевачке иницијативе“, Влади Србије и Министарству културе доставити званичан захтев за измену законских одредби из медијске сфере, како би се омогућило стварање регионалних јавних сервиса.
На конференцији одржаној током викенда у Крагујевцу под називом „Приватизација медија, како до жељеног циља“, представници Радио-телевизије Крагујевац(РТК), Нишке телевизије, ТВ Панчево, ТВ Краљева и Регионалне телевизије Нови Пазар затражили су стварање законских услова за формирање регионалних јавних сервиса који би грађанима у унутрашњости Србије обезбедили објективно и правовремено информисање о политичким, привредним, културним, комуналним и другим темама из њиховог непосредног окружења, а које нису довољно интересантне за национални јавни сервис, односно РТС.
На скупу у Крагујевцу, у чијем су раду учествовали и надлежни из Министарства културе, оцењено је да приватизација средстава информисања, пре свега оних електонских, у Србији није дала очекивана резултате, те да се медијска транзиција изродила у процес гашења и пропасти ТВ станица. Због тога је, сматрају учесници конференције, неопходно проналажење новог модела трансформације медија, како би се у унутрашњости Србије заштитио интерес јавности у области информисања.
Такође, констатовано је и да је из поступка приватизације изузета већина медија у Војводини који емитују програм на језицима мањина, да је по том основу од промене власничке структуре изузет и део медија у Санџаку, на југу и истоку Србије, а да су „медији у централној Србији једини преостали заморчићи неуспелог експеримента приватизације електронских гласила“.
Помоћница министра Наташа Вучковић Лесандрић каже да је садашњи сазив министарства својим деловањем показао да решења за све актуелне проблеме тражи искључиво са људима из медијске индустрије, напомињујући да према садашњем Закону о јавном информисању држава не може да буде власник медија, али да закони о локалној самоуправи и главном граду омогућавају локалним самоуправама власништво над медијима.
З. Р.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.