Вести
16. 07. 2009.
НУНС не пристаје на измене закона
Дан уочи ванредне седнице Скупштине Републике Србије, која је заказана за данас у 16 сати, а на којој ће прва тачка дневног реда бити Предлог закона о изменама и допунама Закона о јавном информисању, огласило се Независно удружење новинара Србије (НУНС) које је позвало надлежне државне органе да измене тај предлог и учине га прихватљивим за јавност и све медије.
НУНС је примедбе на Предлог упутио и на адресу Министарства културе Србије, једног од предлагача спорних измена. У том министарству упркос свим покушајима „Борбе“ и јуче су остали без коментара иако је Предлог закона изазвао велике полемике у јавности.
„Борби“ је, наиме, једино потврђен ранији став Министарства Небојше Брадића да је предлагач „отворен за све добронамерне савете и предлоге“.
НУНС је писмо упутио и на адресу Владе Србије, а позвао је и Одбор Скупш тине Србије за информисање и културу и све посланичке групе да амандманима измене предложени текст. Замерајући хитност, НУНС је навео да би законски предлог био примеренији намери законодавца да уреди медијску сферу да је био „креиран у отвореним консултацијама са новинарским удружењима, медијским асоцијацијама и експертима“.
НУНС сматра недопустивим то што се наметањем обавезног оснивачког капитала (50.000 хиљада евра за новине) медијске куће третирају другачије од других привредних друштава. „Следствено томе, непотребне су и казне предвиђене у случају да се тај капитал умањи“, навео је НУНС прецизирајући да је реч о члановима 1, 4 и 7 Предлога.
„Законом о јавном информисању уређују се обавезе и права свих субјеката који учествују у овој делатности, а не услови привређивања. Стога сматрамо неопходним преиспитавање основаности одредаба које се односе за рад медија уколико дође до блокаде рачуна, као и предвиђених санкција у случају блокаде (члан 4)“, саопштио је НУНС.
Министарство ћути
„Борба“ јуче није добила одговоре Наташе Вучковић-Лесендрић, помоћнице министра за медије, на следећа питања: На законе којих европских земаља се Министарство културе Србије, као предлагач, угледало приликом формулисања измена и допуна Закона о јавном информисању?
Ко су аутори текста предложени измена и допуна? Зашто аутори приликом израде текста нису консултовали струковна новинарска удружења? Шта конкретно значи реченица у саопштењу Министарства културе да је предлагач „отворен за све добронамерне савете и предлоге“?
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.