Вести
14. 07. 2009.
Биће прихваћене добре примедбе на Измене закона о информисању
Сви конструктивни предлози у вези са Предлогом закона о изменама и допунама Закона о јавном информисању су добродошли и биће предмет разматрања, али од увођења принципа одговорности за поштовање основних норми професионалног новинарства нећемо одустати, саопштило је јуче Министарство културе.
Предлог закона који је усвојен у четвртак на Влади одмах је изазвао коментаре у јавности, пре свега због високих казни које су предвиђене у случају кршења новинарске етике и правила понашања. У саопштењу министарства каже се да се предложеним изменама и допунама гарантује и штити слобода медија и право јавности да сазна истину, али се прописују максималне санкције за неистину, лаж, клевету, угрожавање деце и сличне ствари које се данас објављују у медијима, а да за то нико не одговара.
Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ) изражава, међутим, жаљење због начина на који се приступа изменама медијских закона и позива Владу да још једном размотри оправданост појединих решења из предлога.
У саопштењу АНЕМ-а наводи се да би Влада требало да уважи „основане примедбе из новинарских и медијских асоцијација које на таква решења стижу”.
И Удружење новинара Србије (УНС) позвало је Владу да из скупштинске процедуре повуче предлог закона зато што није било јавне расправе о том акту, а мало је времена да се текст поправи амандманима. „Закони о информисању не смеју се мењати ни хитно ни у тајности, а стављање овог закона за прву тачку дневног реда ванредног заседања Скупштине Србије упућује на намеру предлагача да баш тако поступи”, наводи УНС. У саопштењу овог удружења оспорена је тврдња потпредседника Владе Србије Божидара Ђелића да су еснафска удружења консултована пре утврђивања измена закона.
Б. Стаменковић
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.