Вести
29. 11. 2013.
ТВ претплата пада и на суду!
Сви грађани који су после најаве о буџетском финансирању престали да плаћају ТВ претплату не морају да брину да ће им дуг бити наплаћен судским путем јер евентуалне тужбе које би против њих биле поднете имају минималне шансе за успех.
Много је чак вероватније да се РТС неће ни упуштати у спор за који зна да не може да га добије, посебно зато што се очекује усвајање закона којима ће претплата бити укинута (најраније у априлу).
Како су Нашим новинама објаснили правни стручњаци, иако обавеза према Јавном сервису законски није укинута, РТС нема правни основ да добије евентуални спор, с обзиром на то да наплату обавља преко трећег лица, у овом случају ЕПС-а. И због тога је, између осталог, проценат наплате пао на свега 25 одсто.
400.000 опомена
Да је судско гоњење неплатиша неисплатив посао знају и у РТС-у и зато се задовољавају слањем опомена, које месечно испоручују на адресе готово 400.000 грађана.
- Годишњи износ претплате је 6.000 динара, а трошкови адвоката, судског поступка и извршитеља су далеко већи, па би корист од добијених спорова била мања од наплаћеног дуга. Осим тога, рок застарелости је годину дана, а пракса је показала да је прошле године свих 311 тужби, колико је Јавни сервис поднео, одбачено. Суд је тако одлучио зато што не постоје правне могућности да се добије спор, пошто се претплата плаћа преко рачуна за струју. Због ових правних нелогичности РТС се обраћао Влади Србије за помоћ, међутим они нису могли да нам изађу у сусрет - сазнајемо незванично у РТС-у.
У Влади Србије нам је потврђено да су правници РТС-а тражили помоћ за изналажење механизма како да намире дуговања.
- Проблем је што би државно или комунално предузеће, да би наплатило потраживања, до сада подносило суду предлог за извршење на основу такозване веродостојне исправе. РТС, међутим, не може имати веродостојну исправу јер наплаћује новац преко трећег лица. С друге стране, ЕПС не може да тужи зато што не производи ТВ програм. И њима је јасно да не могу да узму паре од оних који једва плаћају и струју, али су свесни и да није коректно према редовним платишама да дужницима све опросте. Тако испада да неплатишама нико ништа не може, односно дуговања не може да наплати ни суд. Због тога смо им саветовали да дуговања покушају да наплате преко извршитеља - кажу у Влади Србије.
Судећи према сазнањима из Коморе приватних извршитеља, РТС није посегао ни за њиховим услугама јер је и то за њих скупо.
- Према нашим сазнањима, нема ниједног предмета наплате потраживања који је РТС дао некој извршитељској канцеларији, а таквих извршења нема ни преко суда - каже Миодраг Грујовић, председник Извршног одбора коморе.
Министарство: Без мешања
У Министарству културе и информисања сматрају да је питање наплате или одустајања од дугова за претплату правно питање и ствар РТС-а, па у то не могу да се мешају.
- Апелујемо на грађане да плаћају претплату док се не укине и да измире дуговања и тако помогну јавним сервисима да испуне законску и уставну обавезу када је реч о јавном интересу у информисању - каже Саша Мирковић, помоћник министра културе.
Сава Анђелковић: РТС у тешком положају
Адвокат Сава Анђелковић каже за Наше новине да дугови застаревају и да о томе држава, али и предузећа морају да воде рачуна, а слаже се и да је споран правни основ за наплату:
- Ако нема тужбе, дуг за комуналије или ТВ претплату застарева. То значи да је неко јавно предузеће дужно да покрене поступак у року од годину дана. Друга је прича што су закони тако направљени да се не исплати тужити грађане због дуговања. Такође, код РТС-а је проблем и то што се плаћа преко рачуна другог правног лица, што му додатно отежава положај.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.