Вести
08. 10. 2013.
Четири године пакла
У случају новинарке Бранкице Станковић држава је пала на испиту, а надлежни органи не само да нису реаговали на адекватан начин већ су потези које су чинили били права карикатура онога што представља њихову обавезу, кажу саговорници “Блица”, оцењујући ситуацију у којој се налази ауторка “Инсајдера”. Закључак је једногласан: борећи се за слободу свих нас, изгубила је сопствену.
Председник одбора директора РТВ Б92 Веран Матић каже да је “Инсајдер” годинама отварао теме које је систем затварао, односно на које није реаговао као правна, озбиљна држава.
Толерисани су сви облици криминогеног понашања. Истражни органи и судови не само да нису реаговали на адекватан начин већ су често ти потези били карикирање онога што је њихова обавеза. Екипа “Инсајдера”, Бранкица Станковић и Б92 остали су на доследном поштовању постулата заштите јавног интереса, али је систем био на супротној страни, или је био неоперативан.
Данас је ситуација доведена до апсурда да се поносимо слободом новинарства које је под 24-сатном полицијском заштитом.
Поносимо се и тиме да животе најслободнијих и најхрабријих новинара штите људи који морају да ризикују свој живот за заштиту елементарног права на објективно информисање - истиче Матић.
Судија Маја Ковачевић каже да је новинарка заиста угрожена и да јој је обезбеђење неопходно.
Надам се да та ситуација неће спутати и успорити њену енергију, јер све што је урадила урадила је јако добро и за опште добро. Жао ми је што је новинар који професионално и на прави начин ради свој посао угрожен баш због таквог рада - поручује судија Ковачевић.
Немања Ненадић из Транспарентности Србије истиче да је жалосно то што Бранкица Станковић мора да има обезбеђење.
Много пута смо чули од државних званичника да нико није јачи од државе. Право питање је да ли се може више учинити и открити и доћи до људи који јој прете.
Врло је непријатно за све новинаре да живе у земљи где нису разрешена убиства њихових колега. Докле год постоји таква претња, одражаваће се негативно на квалитет новинарства и допринос медија друштвеном развитку - каже Ненадић.
Он напомиње да никада не могу да се спрече сви они који ће да прете, али да државни органи морају до краја да испитају све афере које су покренуте у “Инсајдеру”.
Историчарка Дубравка Стојановић каже за “Блиц” да је Бранкица Станковић покренула најтежа питања и отворила најболније теме - од корупције, системске пљачке, криминализоване државе и друштва, ратних злочина и профи тера, навијача и фашизма.
У чак 28 емисија бавила се убиством премијера Зорана Ђинђића. Читаву јавност упознала је са изношењем новца на Кипар током ратова и санкција, са случајевима “Луке Београд”, “Колубаре”, државног шверца цигарета. Правила је емисије о моћи хулигана, правосудној мафи ји, о злочинима службе државне безбедности, малверзацијама под формулом „Косово је Србија“ - наводи Стојановић. Она додаје да је Бранкица Станковић платила скупу цену борећи се за слободу свих нас, јер је изгубила сопствену.
Мало ко данас зна да она већ четири године живи са полицијским обезбеђењем.
Како се то каже, безбедносна је процена полиције да јој је живот угрожен због тема којима се бавила. Та заштита сужава њену слободу кретања и слободу рада, што су нека од основних људских права. Нико, наравно, не спори да је добро што је чувају, али какво је друштво у коме су животи новинара и даље угрожени? - пита професорка Стојановић.
Маја Мичић, директорка Иницијативе младих за људска права, истиче да би држава и институције морале да раде свој посао и да открију ко угрожава Бранкицу.
Има оних који често понављају претње. На пример, Милош Радисављевић Кими је претио Бранкици, а појављује се и у случају паљења Бајракли џамије. Због недовршених и дугих судских поступака оптужени имају прилику да понављају слична и иста кривична дела као и у овом случају. Држава мора јасно да покаже да то не сме да се ради, али то у Србији није случај. Зато имамо новинарку која је због професионалног рада практично лишена слободе - каже Мичић.
Спремамо емисију са три прстена обезбеђења
Колеге са којима је је правила “Инсајдер” кажу да су радили у немогућим условима ”Описаћу вам један тренутак који је парадигма читаве ситуације. Седимо у кафи ћу и договарамо даље како ћемо радити неку емисију и, наравно, тај први прстен обезбеђења се налази око нас, онда изван, одмах поред стакла се налази други прстен, и ја већ видим тамо иза неке људе за које сумњамо да је трећи прстен. Једноставно, осећала се нека јако ружна атмосфера, касније смо сазнали да су у том кафи ћу и седели људи са дебелим криминалним досијеима. Мени је тај дан био страшан зато што сам то схватио и имао сам слику тога у једном тренутку, међутим Бранкици је такав сваки дан.“ Миодраг Чворовић, продуцент “Инсајдера“ Мирјана Јевтовић, новинар “Инсајдера” каже да “кад гледате целу ситуацију из приватног угла, онда пожелите да ‘Инсајдер‘ уопште не постоји”.
Идете тако далеко, па кажете хајде да га убијемо, хајде да га уништимо. Ако је ово што ти живиш цена коју треба да платиш, ја нећу да је подржим - каже Јевтовићева.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.