Вести
29. 08. 2013.
ОЕБС: Недопустива цензура према Гардијану
Поступци британских власти према листу "Гардијан" представљају облик неприхватљиве цензуре и убудуће треба пажљиво да размотре поступке које предузимају како би подржали право медија да извештавају, упозорила је данас у отвореном писму британском премијеру Дејвиду Камерону представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић.
"Коришћење антитерористичких закона, претње покретањем судских поступка и приморавање новинара да униште податке имају застрашујући ефекат на медије у Британији и шире и представљају облик неприхватљиве цензуре", упозорила је она.
"Тешко је да се разуме да би јавни службеници, делујући према политичким инструкцијама, у 21. веку претили уреднику великог британског листа", наводи Мијатовић.
Представница ОЕБС-а као посебно забрињавајуће истиче задржавање и испитивање животног партнера новинара "Гардијана" Дејвида Миранде и заплену његове електронске опреме на основу закона о тероризму на аеродрому Хитроу, о чему је, како подсећа, писала британским властима 19. августа.
"Не оспоравам ни на који начин право влада да се боре против тероризма и штите своја друштва, али закони не би требало да буду злоупотребљавани на начин који би спречавао рад новинара и гушио слободу медија и слободу изражавања", наводи Мијатовић.
Према њој, охрабрујуће је то што су цивилно друштво и новинарска заједница моментално реаговали на, како је оценила, нападе на слободу медија.
"Позивам власти да пажљиво размотре будуће кораке како би подржали право медија да извештавају", наводи представница ОЕБС-а.
Премијеру Камерону су прошле седмице отворено писмо послали уредници неколико листова са севера Европе.
"Притварање и кривична истрага против партнера новинара 'Гардијана' прети да угрози слободу медија широм света", упозорили су уредници данског листа "Политикена", шведског "Дагенс Нихетер", норвешког "Афтенпостен" и финског "Хелсингин Санобат".
Они су указали да "догађања у Британији подстичу дубоку забринутост".
Уредници су позвали британског премијера да "поново своју владу стави међу водеће браниоце слободе штампе".
И европски комесар за правосуђе Вивијен Рединг изразила је забринутост за слободу медија, после случаја притварања партнера новинара "Гардијана" и испитивања на лондонском аеродрому.
Рединг је рекла да у потпуности дели забринутост генералног секретара Савета Европе Тјорбјорна Јагланда, који је упутио писмо британској влади у име СЕ.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.