Вести
10. 08. 2013.
Угрожена гласила на језицима мањина
Већина савета националних мањина не издаје часописе на свом језику. Телевизијске станице и радио програми на језицима мањина се гасе, а угрожене су чак и редакције које у оквиру телевизија са националном фреквенцијом емитују програм за припаднике мањинских заједница.
“Романо невипе” је часопис који је издавао Национални савет ромске националне мањине. Излазио је једном месечно, у тиражу од 5.000 примерака, али је престао да се штампа пре три године због недостатка новца.
- Обраћали смо се више пута Министарству културе и информисања, али је одговор увек био исти - нема се пара. Издавање нашег часописа кошта четири милиона динара годишње. Зар је могуће да у буџету Србије нема толико новца? Пре бих рекао да држава није заинтересована да помогне издавање часописа на језицима мањина, јер исти проблем има имају и бошњачки и албански национални савети – каже за Данас Витомир Михајловић, председник Националног савета ромске националне мањине.
Угасила се и РТВ Нишава, која је емитовала програм на српском и ромском језику, 24 часа дневно. Ова РТВ станица је основана средствима из иностраних фондова, али држава није желела да помогне њен опстанак. Гласила на мањинским језицима сигурно не могу бити конкурентна онима које емитују програме на српском, те је помоћ државе неопходна. Али она за то нема слуха – указује Михајловић.
Две телевизије које су из Београда емитовале програме на ромском нису добиле фреквенције, као ни неколико радио-станица. Припадници националних мањина у Србији могу се информисати на свом матерњем језику махом преко локалних штампаних медија. И њихов опстанак зависи од средстава које им дају локалне самоуправе, али, срећом, за разлику од државних, локалне власти имају више разумевања. Тако се у великом броју општина, где у појединим деловима већинско становништво чине припадници мањинских заједница, могу наћи часописи на њиховим језицима.
На проблем информисања на језицима мањина недавно је указала заменица војвођанског омбудсмана за заштиту права националних мањина Ева Вукашиновић.
Она је упозорила да, уколико би се укинуло информисање на језицима националних мањина или се свело на мању меру, та чињеница би морала бити уврштена у предстојеће извештаје Комитету министара Савета Европе, што би имало негативне последице. Србија је ратификацијом Оквирне конвенцију за заштиту националних мањина и Европске повеље о регионалним и мањинским језицима преузела низ обавеза у области информисања и оне се морају испуњавати.
Госпођа Вукашиновић је подсетила да је и Уставом Србије прописано да се достигнути ниво људских и мањинских права не може смањивати. Према њеним речима, угрожавањем информисања на језицима националних мањина не само да се неће извршити преузете обавезе из наведених међународних докумената већ ће се кршити и Устав Србије.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.