Вести
10. 08. 2013.
И мобилни оператери у трци за националну фреквенцију
Након недодељивања фреквенције за пету националну телевизију, део стручне јавности указао је да би корист од тога могли да имају мобилни оператери којима би овај простор добродошао за дистрибуцију њихових садржаја, пре свега интернета. Да ли је то уопште могуће, као и да ли су мобилни оператери заинтересовани за ову фреквенцију, истраживала је „Политика”.
Упућени кажу да све док се процес дигитализације не заврши, није могуће да мобилни оператери учествују у расподели фреквенција.
Како за „Политику” објашњава Милош Стојковић из адвокатске канцеларије Живковић-Самарџић тренутно не постоји могућност да мобилни оператери искористе некадашњу фреквенцију ТВ Авала.
Када се заврши процес дигитализације и створи дигитална дивиденда (фреквенцијски спектар који остаје слободан након преласка са аналогног на дигитално емитовање телевизијског програма), тек онда ће се јавити простор који би мобилни оператери у Србији могли да користе.
– Тек тада ће постојати слободан део спектра који би они могли да користе, то јест да се за њега пријаве на будућем тендеру. Сада не. То би најкасније могло да се догоди 2015. године, али могло би и раније уколико се садашње Авалине фреквенције искористе да се дигитални сигнал тестира и тиме процес убрза, а не да се доделе новој телевизији – објашњава Стојковић.
Како тврди, и у ситуацији да се мобилни оператери пријаве за расподелу и деодигиталне дивиденде, телевизијски емитери ништа не би изгубили.
– Разлог томе је што дигитални сигнал заузима много мање простора од аналогног. На пример, јавни сервис који има два канала и нема простора за више, могао би на дигиталном сигналу да има и четири канала – закучује Стојковић.
И Стефан Лазаревић, државни секретар у Министарству спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, каже да ће мобилним оператерима бити понуђене фреквенције будуће дигиталне дивиденде.
– Али, тек када будемо имали потпуну предвидивост у процесу дигитализације, то јест када будемо били сигурни када ће до ње доћи, ми ћемо моћи да продајемо фреквенције мобилним оператерима. Веома је важно то што ће на тај начин они моћи даље да инвестирају у своју мрежу и да пруже квалитетније услуге грађанима – каже Лазаревић.
„Политика” је, ипак, упутила питање и нашим мобилним оператерима – да ли сте заинтересовани за националну фреквенцију и на који начин бисте могли да је користите.
– За националну фреквенцију коју је користила ТВ Авала, наша компанија није заинтересована – кратко су нам рекли у „Телекому Србија”.
Међутим, у конкурентском „Теленору” не крију да жељно ишчекују завршетак процеса дигитализације и део колача који ће тада настати.
– Од самог почетка процеса дигитализације започели смо комуникацију о дигиталној дивиденди и расподели овог спектра за услуге широкопојасног приступа интернету. Ми и даље подржавамо ову иницијативу и истичемо све предности које ова расподела може да има на тржишту телекомуникација када је реч о примени нових технологија и мобилних услуга за крајње кориснике – кажу у „Теленору”.
Имајући у виду да је процес расподеле такође и део захтева Европске комисије, у „Теленору” сматрају да је ово позитиван приступ испуњавању обавеза који су део процеса придруживања Европској унији.
– Даље одлагање дигитализације телевизијског сигнала и расподеле дигиталне дивиденде могу утицати и на овај процес и тако значајно утицати и на привреду – закључују у „Теленору”.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.