Вести
13. 05. 2009.
Слике без граница
Техничко решење земаљског преноса слике и тона до данас се није суштински променило – развој је био еволутиван. Од увођења емитовања слике у боји, преко стерео звука, телетекста и слике 16:9 задржавана је такозвана вертикална компатибилност нових са старим технологијама. То значи да ако вам стари црно-бели ТВ из 1985. године са тавана још ради, можете пратити све данашње аналогне канале. И ту је крај једне технолошке историјске нити.
Али, као што Душан Радовић каже „почетак – ето шта је на крају”, пред нама је потпуна промена система у коме се емитује радио и ТВ програм, односно прелазак на дигитално емитовање. И то је највећа мана дигиталне ТВ: некомпатибилност са аналогном ТВ.
Нове дигиталне програме могу да прате само они који имају одговарајућу опрему, то јест дигиталне рисивере (сет топ бокс) или интегрисане ТВ пријемнике, аемитери, са своје стране, мењају делове преносних система и предајника. А које су предности? Нижа цена експлоатације, постојан и висок квалитет звука и слике, одличан пријем у мобилним условима, боље коришћење фреквенционог простора – на једној фреквенцији (каналу) где су досад гледаоци могли да прате један аналогни (земаљски) програм, ДВБ-Т емитује од четири до шест програма, што омогућава емитовање додатних сервиса (телешопа, временске прогнозе, телетекста, ТВ програма, хороскопа) и услуга на захтев (приступање банкарском рачуну код куће, куповина преко ТВ, ТВ и-мејл, ТВ СМС).
У овим погодностима већ уживају грађани Енглеске, Немачке, Финске, Шведске, Холандије, Луксембурга, где је завршен процес преласка на дигитално емитовање програма, а ми смо тек на почетку целог процеса.
Имамо један експериментални програм, стартовао је 2005. а чека се на усвајање закона који треба да уреди ко ће и под којим условима моћи да заузима простор у етру. Сада је на дневном реду усвајање Стратегије дигитализације. Уколико се усвоји план стратегија које предлаже Министарство за телекомуникације и информационо друштво, у једном каналу имали бисмо више од шест програма, тачније 11–12. Речју, слике без границе. Јер, заснива се на ДВБ-Т2 стандарду који представља другу генерацију стандарда за дигитално емитовање ТВ сигнала, а усвојен је јуна 2008. Енглези ће, на пример, један од својих мултиплекса са ДВБ-Т, који припада првој генерацији, у новембру пребацити на Т2, док ће остале чланице ЕУ то учинити до 2015.
Суштина Т2 је, иначе, у много бољој заштити сигнала чимесе омогућава већи проток него у случају прве генерације.Дакле, добићемо велики број ТВ програма без додатног месечног плаћања.
Љ. Петровић
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.