Вести
21. 08. 2025.
Тежак положај медија на југу
Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ) упозорила је данас на тежак положај медија у Лесковцу и истакао да су агенција ЈУГпресс и лист Нова Наша реч остали без стално запослених.
У саопштењу се наводи да су због тога што заступају заштиту и промоцију јавног интереса та два медија ускраћена за подршку државних и локалних института пројектног суфинансирања, а да се паралелно смањује и подршка међународних организација за подршку слободи говора и медија, што је додатни притисак на егзистенцију.
Председник Управног одбора АНЕМ Веран Матић указао је да су бројни локални медији у сличној ситуаицји и да је то како национални, тако и међународни проблем, јер ако Србија остане без независних и професионалних медија, биће угрожена и безбедност грађана који ће бити изложени "искључиво лажима и спиновању који долазе од таблоидних медија или игнорисању стварности од стране јавних медијских сервиса".
Редакција ЈУГпресс-а покренула је и грађанску иницијативу за финансијску подршку, јер као медиј грађанског друштва обавља важну улогу управо у одбрани јавног интереса, односно у интересу сваког грађанина, наводи се у саопштењу.
"Све док траје пљачка нашег новца из буџета кроз пројектно суфинасирање, које је ускраћено независним и професионалним медијима, и све док међународна заједница не формира фондове за подршку преживљавању професионалног новинарства у нашој земљи, позивамо грађане да сачувају своје медије и кроз директну финансијску подршку, јер управо ти медији омогућавају да они буду објективно информисани и заштићени од лажних вести", рекао је Матић.
У противном, оно што се тренутно дешава са независним и професионалним медијима у Лесковцу, по броју становника шестом по величини граду у Србији, прети да постане епидемија која ће се све убрзаније ширити ако се не пронађу делотворни лекови за опстанак и рад медијских професионалаца широм земље, упозорио је АНЕМ.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.