Вести
25. 07. 2025.
ИПИ осудио Вучићев напад на Верана Матића: Алармантан притисак на медије
Међународни институт за штампу (ИПИ) осудио је недавну изјаву председника Србије Александра Вучића против председника АНЕМ-а и члана Сталне радне групе за безбедност новинара Верана Матића, оцењујући да је реч о – алармантном нападу. ИПИ је позвао највише носиоце власти у Србији да се „уздрже од недемократских напада на медијску заједницу“.
„ИПИ осуђује недавну изјаву председника Србије, Александра Вучића, против ИПИ-јевог Хероја за слободу штампе, Верана Матића, једног од водећих медијских стручњака у земљи. Ово је још један алармантан напад на медије са највишег нивоа власти“, подвукла је организација са седиштем у Бечу, реакцијом на званичним налозима на друштвеним мрежама.
ИПИ је истакао да „то што се председник спустио на ниво да напада господина Матића – једног од водећих медијских стручњака у земљи и неуморног заговорника безбедног и плуралистичког медијског екосистема – тврдећи да ‘мрзи Србију’ и делујући против своје државе, шокантно је и показује тренутни ниво притиска на независно новинарство и медијске слободе“.
„Матић је тренутно председник АНЕМ-а и члан Сталне радне групе за безбедност новинара, као и члан ИПИ-ја. Ово је још један алармантан пример вербалних напада на медијске професионалце који долазе са највишег нивоа власти и указује на шире погоршање слободе медија у Србији у последњих пола године. Истичемо нашу снажну подршку и солидарност са господином Матићем и директно позивамо председника и друге владине званичнике да се уздрже од недемократских напада на медијску заједницу“, подвукао је ИПИ.
Вучић је 20. јула у телевизијској емисији, између осталог, казао да би онима који су осуђивани због Матића требало да се брише из евиденције, те да би Матић требало да им се извини. Реаговале су бројне стране и домаће организације, осуђујући овај напад и истичући да је реч о „позиву на линч“ и „бруталној поруци против владавине права“.
Међународни институт за штампу (ИПИ) Матића је прогласио за једног од 50 Хероја слободе штампе 2000. године.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.