Вести
25. 07. 2025.
АФП, АП, Ројтерс и Би-Би-Си позвали Израел на слободан приступ новинарима Појасу Газе
Новинске агенције АФП, АП и Ројтерс, заједно са британском телевизијском мрежом Би-Би-Си упутиле су данас заједнички апел Израелу да дозволи новинарима слободан приступ Појасу Газе после 21 месец рата.
„Новинари се суочавају са многим лишавањима и тешкоћама у ратној зони. Дубоко смо забринути што глад сада угрожава њихов опстанак“, навели су агенција Франс прес, америчка АП, канадско-британска агенција Ројтерс и британски канал Би-Би-Си њуз у заједничком саопштењу.
„Још једном позивамо израелске власти да дозволе новинарима да уђу и изађу из Газе. Неопходно је да довољне залихе хране стигну до становништва“, инсистира се у саопштењу.
Ти међународни медији наводе да су „дубоко забринути због ситуације“ својих колега у Гази, који се све више боре да обезбеде своје породице и себе.
„Ти независни новинари били су очи и уши света на терену у Гази. Сада се суочавају са истим тешким условима као и становништво о којем извештавају“, наводи се у саопштењу.
УН и невладине организације упозориле су на ризик од глади у Гази.
Израелска влада се бранила тврдећи да није одговорна за несташице.
Сведочења новинара у тешкој ситуацији у Гази су се умножила последњих дана. Они описују екстремну глад, недостатак чисте воде и све већи физички и ментални умор, што их понекад приморава да смање своје извештавање о рату, који је покренут 7. октобра 2023. године нападом Хамаса у Израелу.
„Месецима беспомоћно сведочимо драматичном погоршању животних услова неколико запослених у АФП-у и њихова ситуација је сада неодржива“, наводи се у саопштењу новинске агенције у понедељак, док је њихово новинарско удружење упозорило на ризик да умру.
Израел оптужује палестински исламистички покрет Хамас да експлоатише патњу више од два милиона становника Газе, посебно преусмеравањем помоћи ради препродаје по високим ценама, или пуцањем на оне који је чекају.
После опсаде Газе у октобру 2023. године, Израел је почетком марта увео потпуну блокаду територије, која је само делимично ублажена крајем маја, што је довело до озбиљне несташице хране, лекова и горива.
Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ), независна америчка организација, позвао је у среду Израел да престане да изгладњује новинаре и цивиле у Гази.
„Свет сада мора да делује – да заштити (ове професионалце), да их нахрани и да им омогуц́и да се опораве, док други новинари стигну да их подрже“, позвала је регионална директорка ЦПЈ Сара Кудах.
Од краја 2023. године, једини новинари којима је дозвољен улазак у Појас Газе споља су улазили бродовима израелске војске, а њихово извештавање је подложно војној цензури.
За Француску, ризик од глади у Гази је „резултат блокаде“ коју је увео Израел.
„То је несташица коју је изазвао Хамас“, рекао је израелски портпарол Давид Менсер, оптужујуц́и палестински покрет да спречава дистрибуцију и да пљачка помоц́.
Хамас је одбацио такве оптужбе.
Напад 7. октобра резултирао је смрц́у 1.219 људи на израелској страни, углавном цивила, према подацима АФП заснованим на званичним информацијама.
Од 251 особе отете тог дана, 49 су и даље таоци у Гази, а војска је њих 27 прогласила мртвим.
Израелска офанзива однела је животе 59.219 људи у Гази, углавном цивила, према подацима Министарства здравља Хамаса, које УН сматрају поузданим.
Са своје стране, невладина организација Репортери без граница саопштила је 7. маја да је „израелска војска убила око 200 новинара, укључујуц́и најмање 44, док су обављали своје дужности“ у Појасу Газе.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.