Вести
23. 07. 2025.
Игнорисање и дискриминација Бечејског мозаика: Локални функционер угрожава медијске слободе
У Бечеју је игнорисање питања новинара из Бечејског мозаика постало правило, а не изузетак. Забрињавајућа је пракса члана Општинског већа задуженог за спорт, омладину, туризам и информисање Давида Туфегџића који више од годину дана, откад се налази на тој функцији, игнорише питања новинара овог медија. За то време, редакција је на више писаних питања – од којих су нека изузетно важна за јавни интерес – добила тек један половичан одговор.
Тај једини одговор односио се на буџетско финансирање такмичења у малом фудбалу у чијем имену се налази и назив спортске кладионице, што је само по себи проблематично. Ипак, Туфегџић је на питања реаговао тек када му је из редакције експлицитно указано на дискриминацију медија.
Још један пример ћутања тиче се неодговарања на питања у вези са званичним саопштењем општине у којем се тврдило да је председник општине потписао споразум о братимљењу са председницима општина из иностранства. Наиме, уколико се то десило на описан начин, без сагласности локалног парламента, дошло је до кршења Закона о локалној самоуправи. На питања редакције није одговорено, али је две недеље након тога стигло ново саопштење из општине у ком се констатује да је састављач саопштења погрешио, те да није реч о споразуму, већ о писму о намерама.
Последњи пример дискриминације забележен је у понедељак: новинар Бечејског мозаика упутио је писана питања на имејл адресу Туфегџића с ког он шаље саопштења локалним медијима. Овог пута затражена је документацију о буџетском финансирању једног локалног спортског клуба како би редакција истражила инсинуације о ненаменском трошењу новца.
Туфегџић није одговорио на питања, нити је потврдио да их је примио. Већ данас, на скоро идентичан захтев новинара другог медија – одговорио је у веома кратком року, наводећи када ће да достави тражена документа. Таква селективност није само непрофесионална, већ и незаконита.
Чланом 4 Закона о јавном информисању и медијима „забрањена је непосредна и посредна дискриминација уредника медија, новинара и других лица у области јавног информисања, нарочито према њиховој политичкој опредељености и уверењу или другом личном својству“. У истом члану се наводи и да се не сме „угрожавати слободан проток информација путем медија, као ни уређивачка аутономија медијаׅ“.
Стиче се утисак да Туфегџић Бечејском мозаику ускраћује одговоре на питања и податке само зато што се извештавање овог медија – који годинама истражује и критички извештава о областима рада локалне власти, а један је од ретких који од пада надстрешнице железничке станице у Новом Саду не игнорише стварност, већ прати протесте грађана и у које грађани очигледно имају поверења – не уклапа у слику коју локална власт жели да пројектује.
Оваква пракса шаље јасну поруку: критичко извештавање у Бечеју није пожељно. Улога медија у демократском друштву јесте да постављају питања, трагају за одговорима и информишу јавност. Када локални функционери на та питања не одговарају, не поштују основна начела одговорности и транспарентности.
Бечејски мозаик не пита у своје име – пита у име грађана. Туфегџић и сви други функционери који бирају да игноришу питања, истовремено игноришу и јавност коју су дужни да информишу и којој одговарају.
На тај начин је ускраћено право јавности која чита Бечејски мозаик – да зна.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.