Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Запослени за престанак рада Ал Џазира Балканс сазнали из других извора: Озбиљан ударац на слободу медија у региону
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

13. 07. 2025.

Аутор: DW Извор: DW

Запослени за престанак рада Ал Џазира Балканс сазнали из других извора: Озбиљан ударац на слободу медија у региону

Затварање Ал Џазире Балкан представља озбиљан ударац на плурализам и слободу медија у региону, упозоравају стручњаци и новинарска удружења у БиХ.

Регионална ТВ мрежа Ал Џазира Балканс (АЈБ) званично је престала са радом. Последње вести емитоване су у суботу (12. јула), а емитовање раније снимљеног материјала наставиће се до краја јула, након чега ће сигнал бити трајно угашен.

Ал Џазира, медијска кућа из Катара, постоји од 1.новембра 1996, а програм за Балкан је покренула 11. новембра 2011. Била је позната по истраживачком новинарству, оригиналним документарним серијалима и регионалној мрежи дописника из Београда, Загреба, Скопља, Подгорице, Љубљане и Приштине. Организатор је међународног фестивала документарног филма АЈБ ДОЦ, који се одржава у Сарајеву и окупља ауторе из целог света.

Затварање ове телевизије изазвало је бројне реакције у медијској заједници, али и шире. Удружење БХ новинари и Линија за помоћ новинарима саопштили су да затварање АЈБ представља „ударац на медијски плурализам и јавни интерес“: „Четрнаест година Ал Џазира Балкан извештавала је о кључним темама Балкана и света, отварала дебате о изазовима мира и стабилности, и била лидер у документарно-едукативним садржајима“.

Незваничне информације: отпремнине и додатне привилегије за запослене

Ова одлука значи и престанак радног односа за све запослене. Посебна забринутост изражена је због чињенице да су многи запослени за престанак рада сазнали из других извора. БХ новинари позивају менаџмент АЈБ на транспарентност и законито спровођење отказа, и подршку новинарима – укључујући правну и психолошку помоћ.

Генерални директор АЈБ, Тарик Ђођић, није одговорио на упит DW-а о разлозима престанка емитовања.

Како преноси портал Klix.ba, управа АЈБ упутила је писмо запосленима: „Са великим жаљењем дужан сам да вам саопштим да ће, одлуком власника АЈМН Доха, АЈБ престати с емитовањем медијских садржаја 31. јула 2025. Фактички, АЈБ престаје да постоји због промењених економских, техничких и организационих разлога. Уз све наше напоре, одлуку нисмо успели да променимо“.

Исти извор наводи да је запосленима обећана исплата отпремнина изнад законског минимума, уз додатне погодности чија природа за сада није прецизно дефинисана. Према наводима Кликса, атмосфера у редакцији у суботу била је истовремено емотивна и достојанствена – обележена осећајем заједништва и професионалног поноса међу запосленима.

Колумниста Ал Џазире Драган Бурсаћ: „Гаси се светионик слободног новинарства“

„И шта сада? Коме сада шаљемо текст, колумну, вапај за истином? Нема више Ал Џазире Балканс. Нешватљиво, али је тако. Као да вам оде неко близак. Најближи“, пише за АЈБ колумниста и новинар Драган Бурсаћ у осврту на гашење ове регионалне телевизије. Он истиче да је АЈБ била много више од медијске куће – била је, како каже, „школа, кућа и азил за истину“.

Гашења и у америчким сервисима

Гашење АЈБ долази у тренутку када су и друге међународне медијске куће под притиском. Председник САД Доналд Трамп недавно је потписао наредбу којом је Глас Америке (ВОА) престао с радом.

Медији су пренели да су сви запослени у ВОА, али и у Радију Слободна Европа, 15. марта послати „на административни одмор“, а у мају да ће ЕУ за почетак преузети финансирање Радија Слободна Европа са 5,5 милиона евра.

Председница Европске федерације новинара Маја Север упозорава да је гашење АЈБ велики губитак за јавност и демократију у региону. „Ово није само још један ударац на новинаре и новинарство – ово је ударац и на демократију. Зато се сви морамо запитати: ко је следећи на удару популизма, штедње и игноранције“, поручила је Север.

Подсетила је и на недавне отказе 26 запослених у телевизији Н1, уз образложење да је реч о „реконструкцији“, и истакла да су новинари обе редакције храбро радили у интересу јавности. „Застаните и замислите колико би афера, корупције и крађе остало скривено да није било новинара“, навела је Север.

Лејла Турчило: „Велики број новинара без посла, друштво без надзора“

Лејла Турчило, професорка на Факултету политичких наука Универзитета у Сарајеву упозорава да су турбулентна дешавања на медијском тржишту у БиХ проблематична из више разлога: „За медијску сцену БиХ ово је значајно смањење плурализма и разноврсности извора и перспектива које су грађани имали на располагању у контексту разумевања локалних и глобалних дешавања“.

Око 200 запослених у АЈБ остаје без посла. „Тешко је замислити да медијско тржиште у БиХ може да апсорбује толики број професионалаца. Ово не погађа само новинаре, већ и њихове породице, а шири се и на цело друштво“, каже Турчило за DW.

Она упозорава да ће престанком рада утицајних медија попут Гласа Америке и АЈБ бити смањен и надзор над друштвеним актерима, „што отвара простор за смањивање транспарентности, посебно у политичким институцијама“.

„Иако су сви медији који се гасе или реструктурирају од почетка утемељени с одређеном агендом, па и политичком – као продужена рука политика и држава из којих су долазили – ипак су били високо професионални и одговорни и заиста су постављали етичке и професионалне стандарде веома високо. У том контексту, ово је изузетно тежак тренутак за медијску сцену, али и за друштво у целини“, каже Лејла Турчило.

Боро Контић: „Озбиљна дестабилизација медијске сцене у БиХ“

Директор Медија центра Боро Контић за DW каже да је гашење АЈБ и Гласа Америке знак озбиљне дестабилизације медијске сцене у БиХ: „Не желим да предвиђам будућност других медија, али питање опстанка је озбиљно угрожено. Ради се о медијима који су били кичма овдашњег професионализма и уређивачке независности. Искрено, забринут сам.“

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси