Вести
08. 07. 2025.
Грађани општине Нови Бечеј плаћају медијску тишину?
Предлог одлуке комисије за расподелу средстава на конкурсу за суфинансирање пројеката у области јавног информисања у општини Нови Бечеј за 2025. годину предвиђа да средства буду додељена само једном медију – фирми ВТВ д.о.о. из Суботице, која стоји иза ТВ Нови Бечеј.
Од укупно шест пристиглих пријава, комисија је оценила да само једна испуњава услове за финансирање. Међу одбијенима је и портал Webinfo – један од свега два локална медија који свакодневно извештавају са територије општине Нови Бечеј. ТВ Нови Бечеј је добио средства. Webinfo – није.
Портал Webinfo јесте претходних година добијао средства из буџета општине Нови Бечеј, али у симболичним износима – вишеструко мањим у односу на суме које су истим конкурсима додељиване ТВ Нови Бечеј, па чак и медијима који немају стварну везу са информисањем грађана ове општине. Другим речима, и раније смо били на маргини расподеле, али сада су средства потпуно ускраћена.
У пракси то значи да ће, ако предлог комисије буде усвојен, средства из буџета општине Нови Бечеј бити додељена само једном локалном медију – оном који је добио средства. А тај медиј, како грађани већ знају, извештава селективно. У његовом програму нема грађанских протеста, нема критике власти.
Webinfo, с друге стране, извештава и о свечаностима и о проблемима. О манифестацијама и о блокадама. О комуналним кваровима и о школским приредбама. О свему.
Можда је баш ту почело. Тог 1. новембра 2024. године, када је у Новом Саду пала надстрешница и када су уследили први протести. Недуго затим, протести су одржани и у Новом Бечеју. Ми нисмо били слепи и глуви. Писали смо о томе – исто као што смо писали о приредбама, наградама и школским такмичењима.
Од тада, постало је јасно да ништа није као пре. Неки су престали да нас позивају на догађаје. Неки су престали да се јављају на улици. Нови Бечеј је мало место – такве промене се виде брзо и осете још брже.
Није то формална забрана – то је тишина. А тишина, када је системска, постаје начин управљања.
Конкурс за информисање расписан са закашњењем
Закон прописује да локалне самоуправе морају расписати конкурсе за информисање до 1. марта. Нови Бечеј то није учинио. Конкурс је објављен 4. априла – након што су Министарство информисања и Покрајински секретаријат за културу и јавно информисање упутили опомене општинама које нису испуниле законску обавезу, о чему је портал Њебинфо још фебруара писао.
Ко је био у комисији која је оцењивала пријаве?
Комисију су чинили Татјана Ћитић (самостална пријава), Мара Скенчић Рељић (испред Асоцијације радио-телевизија Србије – АРТС) и Александар Симић (испред Удружења спортских новинара Београда). Двоје од троје чланова долазе из организација повезаних са Владаном Стефановићем – власником фирме ВТВ д.о.о. из Суботице, која је у Новом Бечеју предложена као једини корисник средстава за информисање.
Стефановић је оснивач и кључна фигура мреже ComNet (Мрежа електронских медија Србије) и дугогодишњи заступник удружења АРТС, које је управо делегирало Мару Скенчић Рељић у ову комисију. У претходним годинама, био је законски заступник оба удружења и члан бројних комисија које су додељивале средства медијима из његове мреже – укључујући и ТВ Нови Бечеј. Ова структура и мрежа односа јасно указују на сукоб интереса, а не на објективну процену квалитета пријављених пројеката.
А шта је са остатком пара?
У буџету општине Нови Бечеј за 2025. годину планирано је 7.100.000 динара за информисање. Овим конкурсом било је опредељено 600.000 – од чега је 400.000 комисија предложила да се додели једном медију, док 200.000 остаје нераспоређено. Више од шест и по милиона динара такође још чека. Остаје да се види да ли ће бити расписан нови конкурс или ће средства бити пренета кроз директне уговоре, мимо очију јавности. Препоруке Министарства информисања су јасне: средства намењена јавном информисању треба расподељивати путем конкурса – транспарентно, уз равноправне услове за све медије.
Али, иако је конкурс за део планираних средстава овог пута и формално спроведен, делује да то ипак није гарант да ће расподела у целини бити ослобођена већ познатих образаца.
Грађани Нови Бечеја плаћају информисање из буџета. Питање је – шта за то добијају?
У Новом Бечеју постоје само два локална медија. Један бира да не види све. Други бира да не прећути. Средства су отишла оном првом.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.